Rodzaje fotografii - poznaj ich różnorodność - Blog FOTOJOKER.pl

Rodzaje fotografii – poznaj ich różnorodność

CEWE FOTOJOKER fotografia rodzaje fotografii

Fotografia ma tyle oblicz ile osób chwytających za aparaty. To wyjątkowe medium pozwala na ukazanie świata z przeróżnych perspektyw i spoglądania na to, co umyka ludzkim oczom. Od zaglądania w najodleglejsze zakątki wszechświata, po najdrobniejsze obiekty widoczne pod mikroskopem, aż po wydarzenia, które dzieją się tak szybko, że percepcja człowieka nie jest w stanie ich zarejestrować – wszystko to udało się dostrzec za pomocą fotografii. Ta różnorodność sprawia, że fotografia podzieliła się na wiele różnych rodzajów, których nie sposób czasami jasno wyznaczyć, gdyż zazębiają się ze sobą i mieszają. Niemniej w tym artykule znajdziesz podstawowe rodzaje fotografii i ich omówienie, które pomoże Ci lepiej ją zrozumieć.

 

Rodzaje fotografii ze względu na tematykę

Jak każda kategoryzacja, tak podział fotografii ma być przede wszystkim użyteczny. Z tego powodu czasami zdarza się przesadne jej dzielenie lub łączenie kilku różnych kategorii. Ważne jest jednak to, aby każdy wyróżnik spełniał swoją podstawową funkcję – pomagał w opisie zdjęcia.

Większość rodzajów fotografii wyróżnionych na podstawie tematyki jest dosyć oczywisty i intuicyjny. Kategorie takie jak fotografia krajobrazowa, fotoreportażowa, portretowa, architektury czy makro teoretycznie nie powinny nikomu nastręczać trudności w rozróżnieniu. Okazuje się jednak, że zagłębiają się w poszczególne tematy wyznaczenie wyraźnej granicy nie musi być już tak oczywiste. Przykładem może być podział makrofotografii tak naprawdę na zdjęcia typowo makro i zbliżeniowe. Uzależnione jest to od tzw. Skali odwzorowania, czyli tego ile miejsca na materiale światłoczułym zajmuje dany obiekt. Powyżej pewnego progu powiększenie jest na tyle małe, że trudno mówić – pozostając zgodnym z bardziej ścisłą definicją – o makrofotografii.

Podobnie pytanie może pojawić się w przypadku portretu wykonanego w plenerze, gdy model zajmuje tylko nieznaczną część kadru. Czy jest to fotografia krajobrazowa czy portretowa? Odpowiedź jest uzależniona od intencji autora zdjęcia i tego, co dla niego było najważniejsze podczas naciskania spustu migawki. Szczególną podkategorią fotografii jest zatem portret środowiskowy, mający na celu ukazanie modela lub modelki w kontekście otoczenia.

Aby jednak ułatwić poruszanie się w dosyć zawiłych podziałach fotografii na poszczególne kategorie związane z tematyką zdjęć, poniżej znajdziesz krótką listę z wybranymi kategoriami.

Wakacyjne fotografie rodzaje fotografii Fotografia w podróży CEWE FOTOJOKER

Rodzaje fotografii ze względu na przeznaczenie

Myśląc o tym, do jakiej kategorii należy przypisać zdjęcie, można także pomyśleć o tym, jakie jest jego przeznaczenie. Część fotografii trafia na billboardy, część do galerii sztuki a inne do albumów rodzinnych. Za każdym razem ma się do czynienia z innym rodzajem fotografii. Tutaj również mogą pojawiać się pewne wyzwania związane z określeniem przynależności obrazów. Przykładowo zdjęcia genialnego artysty wykonane do albumu rodzinnego mogą z łatwością trafić na wystawę. Podobnie zdarzają się romanse świata reklamy ze światem sztuki. W takich sytuacjach granica pomiędzy kategoriami zdjęć zaczyna się zacierać, a czasami wręcz przestaje istnieć. Po prostu jedna fotografia należy jednocześnie do kilku rodzajów i w różnych momentach swego istnienia, spełniając różne role, dryfuje pomiędzy odmiennymi kategoriami.

Podobnie jak dla kategorii związanych z tematyką zdjęć, poniżej znajdziesz krótką listę prezentującą przykładowe rodzaje zdjęć wyróżnione zgodnie z ich przeznaczeniem.

 • Fotografia galeryjna
 • Fotografia reklamowa
 • Fotografia archiwizacyjna (wykorzystywana przez muzea i inne instytucje do katalogowania zbiorów)
 • Fotografia naukowa (wspierająca przeprowadzanie badań naukowych)
 • Fotografia rodzinna
 • Fotografia informacyjna/dokumentacyjna (mająca na celu np. Budowanie map terenu)

CEWE FOTOJOKER RODZAJE FOTOGRAFII I PODZIAŁ

Rodzaje fotografii ze względu na technologię

Osobny podział tworzy rodzaj sprzętu wykorzystywanego do powstania zdjęcia. Podstawową i najprostszą dychotomię tworzą fotografia tradycyjna i cyfrowa. To rozdzielenie jest oczywiste, ale istnieją także te zawarte w tych dwóch głównych kategoriach. Przykładowo fotografia tradycyjna dzieli się na małoobrazkową, średnioformatową czy natychmiastową. Świat cyfrowy można podzielić oprócz tej ogólnej kategorii na fotografię mobilną czy dronową.

Co ciekawe wykorzystywany sprzęt może niekiedy określać przynależność do kilku grup. Rozważ przykład fotografii podwodnej. Z jednej strony jest ona określana przez tematykę – świat znajdujący się pod powierzchnią wody – z drugiej zaś jest na tyle mocno uzależniony od zastosowania odpowiedniego sprzętu, że można uznać te kategorię za związaną z wykorzystywaną technologią. Podobnie fotografia dronowa jest podzbiorem fotografii powietrznej.  Tak samo jak dla rozróżniania zdjęć w związku z ich tematyką, posługiwanie się takimi kategoriami jest uzależnione od intencji autora. Gdy rozmawia się o sprzęcie lub planuje realizację trudnej specyficznej sesji, takie rozróżnienia mogą mieć bardzo duże znaczenie.

Na koniec warto wyróżnić kilka kategorii fotografii związanych ze stosowaną technologią:

 • Fotografia tradycyjna
 • Fotografia natychmiastowa
 • Fotografia średnioformatowa
 • Fotografia wielkoformatowa
 • Fotografia cyfrowa
 • Fotografia mobilna
 • Fotografia dronowa
 • Fotografia mikroskopowa
 • Fotografia podwodna

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona www autora

Aleksandra Szostak

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *