Fotografia podróżnicza, a aparat na urlop - Blog FOTOJOKER.pl

Fotografia podróżnicza, a aparat na urlop

Aparat na ferie

Niektórzy utożsamiają fotografię podróżniczą ze zdjęciami, jakie przywozi się z urlopu, wakacji, ferii. Jednak warto pamiętać, że jest to zbyt duże uproszczenie. Fotografia podróżnicza to przecież rodzaj sztuki i coś za co naprawdę biorą się profesjonaliści. Zdjęcia podróżnicze to nie zawsze fotografowanie przy okazji, skoro tam już jesteśmy. Fotografowie mają często ścisły plan gdzie pojechać, co odwiedzić. Mało tego, w głowie tli się im już kadr danego miejsca i pozostaje te ujęcie uchwycić na miejscu.

Fotografia podróżnicza, czyli…

Aparat na ferieAmerykańskie Towarzystwo Fotograficzne definiuje ją jako “uwiecznienie emocji, związanych z czasem oraz miejscem”. Tematem przewodnim takich zdjęć jest prezentacja lądów, ich mieszkańców, a także specyficznej kultury, jaka występuje w danym regionie geograficznym świata. Fotografia podróżnicza stawia wiele wymagań swoim autorom. Zarówno, jeśli chodzi o kreatywność, umiejętność posługiwania się sprzętem, jak również aspekty w wymiarze samego sprzętu. Zawodowy fotograf podróżniczy poradzi sobie w różnych sytuacjach i potrafi wykorzystywać również inne dziedziny fotografii, jak choćby fotografia portretowa czy pejzażowa. Fotografia podróżnicza w potocznym ujęciu oznacza oczywiście zdjęcia, które robimy wyjeżdżając gdziekolwiek – wakacje, weekend, ferie. Nie są to często zdjęcia tak egzotyczne jakie robią zawodowcy, ale spełniają cechy, wskazane przez Amerykańskie Towarzystwo Fotograficzne i nie ma co ukrywać, uwielbiamy je robić i oglądać.

Co cechuje dobry aparat na ferie?

aparat na wyjazd zimowy

Kreatywność fotografa to ważna kwestia, jednak zależy ona głównie od indywidualnych predyspozycji, nabytych umiejętności i doświadczenia. Niemałe znaczenie ma jednak sprzęt z jakiego korzystamy. Wielu producentów oraz specjalistów wymienia pewne modele, jako najlepsze aparaty dla podróżnika. Czy to slogan? Niekoniecznie, ale czym cechują się takie aparaty? Wśród głównych zalet wymienia się dwie podstawowe: wielkość oraz wagę. Gdy jedziemy w teren na pewno nie będziemy dźwigać ze sobą wszędzie dużego aparatu i kilku obiektywów. Pozostaje smartfon, który mamy zawsze przy sobie, ale jeśli chcemy mieć naprawdę dobre kadry podróżnicze to jednak warto postawić na mocniejszy aparat.

Jako aparaty na podróż dużo lepiej sprawdzą się więc modele małe i lekkie. Ich poręczność i możliwość schowania nawet do niewielkiej torebki czy plecaka dla wielu osób są najważniejsze. Z gabarytami wiąże się kolejna zaleta, a mianowicie uniwersalny obiektyw, co zdecydowanie zmniejszy wagę sprzętu. Następną kwestią są dobre i pojemne akumulatory, żeby nie trzeba było ich co chwilę zmieniać lub szukać możliwości naładowania. Obok do tej pory wymienionych zalet jest jeszcze jedna, dość trudna do oceny przez osoby nie mające wielkiego pojęcia o sprzęcie. Jest to stosunek ceny do jakości sprzętu, ale także zdjęć, które dzięki niemu możemy zrobić. Tu rada jest jedna: nie znasz się lub wątpisz w swoją wiedzę to zapytaj specjalisty.

Najlepsze aparaty dla podróżników wcale nie muszą  oznaczać ogromnych wydatków. To informacja ważna również z tego powodu, że w pierwszym miesiącach stycznia nadchodzi czas ferii zimowych. W niektórych województwach, np. w Wielkopolskim i Małopolskim, zaczynają się one już 14 stycznia. Jeżeli chcemy zapewnić naszym dzieciom lub sobie ciekawe zdjęcia to warto pomyśleć o fajnym aparacie. Przecież ferie zimowe to okazja do wakacji, jeśli więc wyjedziecie to na pewno czeka na was wiele wspomnień, emocji i rzeczy, które warto uchwycić w kadrze. Potem można z tego zrobić świetną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ, ale to już temat na inny artykuł…

fotoksiążka z ferii

Zawsze powtarzam, że przy wyborze aparatu najważniejsze jest przemyślenie własnych potrzeb. Warto zastanowić się co będziemy fotografować podczas urlopu, ale także na ile będziemy korzystać ze sprzętu także po feriach czy innych podróżach. Nie warto bowiem płacić za profesjonalny sprzęt, jeśli będziemy używać go kilka razy do roku. Wśród tańszych modeli także można znaleźć coś odpowiedniego i tak też da się zrobić piękne zdjęcia podróżnicze. Przed zakupem aparatu warto odpowiednio przygotować się w podstawową wiedzę w temacie. W tym celu zapraszamy do kolejnej porcji wiedzy na temat, zakupu aparatu fotograficznego. Skoro masz jeszcze trochę czasu to planuj nie tylko wyjazd, ale i zakup sprzętu.

źródło zdjęć: GettyImages, Fotolia

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *