Fotografia natychmiastowa - jak rozpocząć przygodę? - Blog FOTOJOKER.pl

Fotografia natychmiastowa – jak rozpocząć przygodę?

fotografia natychmiastowa (1)

Robienie zdjęć ma tak wiele twarzy. Co chwilę można zakochiwać się w tym na nowo i odnajdywać kolejne ciekawe dziedziny. Jedną z nich jest fotografia natychmiastowa. Łączy ona w sobie magię tradycji i zaskakuje niezwykłymi odbitkami, które będziesz mieć w dłoniach po kilku chwilach. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć, to zajrzyj do tego artykułu. Wstęp do tej przygody ma każdy!

 

Fotografia natychmiastowa – o co w tym chodzi?

Z pewnością kojarzysz aparaty, z których po naciśnięciu spustu migawki po chwili wyjeżdża gotowa odbitka. To właśnie fotografia natychmiastowa! Tego typu zdjęcia są wyjątkowe i charakteryzują się niezwykłą plastyką obrazu i ramką otaczającą kadr. Ten rodzaj fotografii pozwala na kreatywną zabawę. Chcesz stworzyć oryginalną galerię ze zdjęciami Twoich przyjaciół, nietypowe fotokolaże, czy po prostu w wyjątkowy sposób opowiadać o tym, co widzisz? Sięgnij po fotografię natychmiastową.

fotografia natychmiastowa (2)

W aparatach natychmiastowych umieszcza się specjalne kasety z materiałem światłoczułym. Co ważne jest to bardzo łatwe i nie potrzebujesz w tym celu odwiedzać fotolabu (tak jak to czasami miało miejsce w przypadku fotografowania aparatami na film). Wszystko zostało tak zaprojektowane, aby z pewnością Ci się udało załadować do aparatu papier do fotografii natychmiastowej i już po chwili rozpocząć przygodę z własnymi odbitkami.

Aparaty natychmiastowe dla początkujących

Fotografia natychmiastowa to przykład prostego pomysłu, który daje nieograniczone, twórcze możliwości. Dla początkujących szczególnie dobrą informację będzie to, że rozpoczęcie zabawy z fotografia natychmiastową jest łatwe i przyjemne. Co więcej, prosta konstrukcja aparatów natychmiastowych sprawia, że podstawowy model aparatu natychmiastowego FujiFilm Instax Mini 9 da Ci pełną radość z zabawy z tego typu zdjęciami.

różowy instax

Jeżeli chcesz ze swoimi przyjaciółmi przenieść się do szalonych lat 90., to FujiFilm Instax Mini 9 będzie Twoim wehikułem czasu. Już po chwili sprezentuje Wam gotowe odbitki. Innym ciekawym modelem dla początkujących jest FujiFilm Instax Mini 11. Posiada on tryb automatycznej ekspzdjęcia, dzięki któremu zdjęcia są jeszcze lepiej doświetlone. Znajdziesz w nim również nowy tryb selfie, co pozwoli ci wykonywać jeszcze lepsze autoportrety. A jeżeli z przełomu wieków w pamięci utkwił Ci w szczególności aparat Polaroid, to możesz sięgnąć po jego unowocześnioną wersję – model OneStep 2 VF. Jego design oparty jest na kultowej konstrukcji z 1977 roku, ale wewnątrz znajdują się współczesne rozwiązania, które zapewniają świetne efekty.

instax mini 11

FujiFilm Instax – kreatywna zabawa fotografią natychmiastową

Chcesz zrobić jeszcze większe odbitki natychmiastowe? Marzy Ci się wydrukowanie Twoich zdjęć ze smartfona? Chcesz połączyć świat fotografii cyfrowej z natychmiastową? Wszystko to pozwolą Ci uzyskać urządzenia z rodziny FujiFilm Instax.

FujiFilm Instax Wide 300 to aparat natychmiastowy, który oferuje odbitki w większym formacie niż standardowe „instaxy, dzięki czemu masz więcej miejsca na zapełnienie kadru. FujiFilm Instax Wide 300 przyda Ci się, szczególnie jeśli chcesz wykonywać natychmiastowe zdjęcia grupowe lub marzysz o fotografowaniu Instaxem krajobrazów w podróży. Ten ostatni pomysł nie jest przypadkowy. Odbitki natychmiastowe świetnie nadają się do tworzenia fotograficznego dziennika. Dobrze więc będzie go uzupełnić fragmentami przebytej drogi.

instax wide 300

Świat fotografii natychmiastowej ze światem cyfrowym można łączyć na dwa sposoby. Po pierwsze za pomocą aparatów, które mają wyświetlacze LCD i poza drukowaniem zdjęć mogą je zapisywać na kartach pamięci. Przykładem takiego modelu jest FujiFilm Instax Mini LiPlay. Co więcej możesz dzięki niemu nagrywać notatki audio i udostępniać je za pomocą kodów QR.

Oprócz tego seria Instax pozwala na bezpośrednie drukowanie w formie fotografii natychmiastowych zdjęć z urządzeń mobilnych, czy portali społecznościowych. Przenieś swój feed na Instagramie na ścianę w Twoim pokoju! Po prostu użyj drukarki natychmiastowej FujiFilm Instax Mini Link, aby wywołać dowolne zdjęcie na materiale światłoczułym. Co więcej, dedykowana aplikacja mobilna pozwoli Ci na łączenie kilku zdjęć czy dodawanie do nich efektów.

Materiały do fotografii natychmiastowej – które wybrać?

Bogata oferta materiałów natychmiastowych do aparatów FujiFilm Instax pozwala na naprawdę świetną zabawę! Wybór odpowiedniego materiału można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to dobranie filmu natychmiastowego do Twojego aparatu. To prostsze niż myślisz! Obecnie istnieją trzy typy papierów natychmiastowych Instax – Mini, Wide i Square. Pierwsze dwa to prostokąty w dwóch rozmiarach, natomiast trzeci pozwala na uzyskanie kwadratowej odbitki.

Wybór jest prosty, ponieważ rodzaj wykorzystywanego przez dany aparat materiału światłoczułego jest ukryty… w jego nazwie. To trzecie słowo w nazwie po „FujiFilm” i „Instax” – odpowiednio Mini, Wide lub Square. Nawet te aparaty, które umożliwiają zapisywanie zdjęć na kartach pamięci, wykorzystują te same materiały światłoczułe. Podobnie zresztą rzecz się ma z drukarką natychmiastową.

Pozostaje jeszcze wybór stylu materiału światłoczułego. Tutaj pozostaje już tylko Twoje preferencje i pomysł na zdjęcia. Możesz wybrać dowolny wkłas z palety Mini, Wide lub Square i będzie pasował do Twojego aparatu. Różnice polegają przede wszystkim na kolorze ramek. Podstawowy materiał natychmiastowy posiada białą ramkę, ale możesz także bawić się różnymi wzorami, w tym nawiązującymi do okazji.

Możesz wybrać papier natychmiastowy Airmali, który świetnie będzie pasował do wspomnień z podróży. Jeżeli chcesz przeprowadzić Instaxem elegancką sesję wybierz papier White Marble (idealny jako pamiątka ślubna). A jakby tego było mało, możesz także wykonać aparatem natychmiastowym klasyczne, czarno-białe zdjęcia (materiał z serii Monochrom).

Więcej świetnych, inspirujących materiałów natychmiastowych znajdziesz tutaj.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *