Fotograf ślubny - oddział specjalny wśród fotografów - Blog FOTOJOKER.pl

Fotograf ślubny – oddział specjalny wśród fotografów

Fotograf ślubny

Zawód fotografa ślubnego to całkiem ciekawe i opłacalne zajęcie. Oczywiście, wbrew pozorom, nie jest to “łatwy chleb”. Nie chodzi tylko o to przecież, aby zrobić kilka zdjęć państwa młodych, bawiącego się tłumu czy uchwycić oczepiny. Owszem większość ślubów (choć nie każdy) wygląda podobnie, ale praca z ludźmi zawsze może obfitować w nieprzewidziane rzeczy. Fotograf ślubny musi nie tylko robić “ładne zdjęcia”, ale też powinien być spostrzegawczy, umieć rozmawiać z ludźmi i mieć w sobie pewien zmysł organizacyjny, aby okiełznać tłum weselników. Fotografia ślubna to elementy fotografii portretowej, eventowej, a także i krajobrazowej.

Fotografia ślubna, czyli…?

Fotografia ślubna to duża presja na fotografie. Wiąże się przecież z fotografowaniem najpiękniejszych chwil w życiu – najczęściej ślub bierze się raz, a tę magię należy złapać tak, aby zadowolić Klienta. Reportaż ślubny uwiecznia emocje, ludzi, miejsca i imprezę, która mimo posiadania jako takiego scenariusza, często jest nieprzewidywalna. Fotografia ślubna w praktyce obejmuje także zdjęcia podczas przygotowań młodej pary w domu. Później ceremonia w kościele i wesele. To zdjęcia grupowe i indywidualne z młodą parą w roli głównej (ale i gości nie można pomijać).

Oprócz uroczystości, pary coraz częściej decydują się na sesje plenerowe. Zakres usług, jaki oferuje fotograf ślubny jest zatem bardzo szeroki – do takiej pracy trzeba się należycie przygotować. Nie mam tu na myśli wyłącznie kwestii warsztatowych i psychologicznych, bo chyba każdy, kto choć raz był na ślubie lub weselu, zwrócił uwagę na ilość sprzętu jakim dysponuje tego dnia fotograf. Aparat to przecież nie wszystko.

Fotograf ślubny

Fotograf ślubny ma ze sobą statywy, torby z obiektywami, a często nawet co najmniej dwa aparaty, które używane są w zależności od sytuacji (czasem łatwiej sięgnąć po drugi aparat niż w biegu zmieniać obiektyw). Dokumentowanie ślubu i wesela nie należy do zadań łatwych i wymaga od fotografa umiejętności i doświadczenia. Ważna jest także jego zdolność do szybkiego reagowania i przewidywania rozwoju sytuacji. Jednak wykonanie zdjęć to tak naprawdę dopiero część pracy nad reportażem ślubnym. Następnym krokiem jest…

Uporządkowanie dużej ilości zdjęć

W dzisiejszych czasach nie wystarcza już nagranie wszystkich zdjęć na płytę CD. Z wszystkich zdjęć należy wybrać jeszcze te, które zostaną przez fotografa “podrasowane” i poprawione. Wielu fotografów po prostu przekazuje login i hasło do galerii online, aby goście mogli zobaczyć więcej niż np. 300 zdjęć z 1000. Na wydruk zasługują przecież tylko te najlepsze.

fotoksiążka ślubna

Niektórzy decydują się na przygotowanie klasycznego, tradycyjnego albumu, w którym umieszczone zostaną wybrane przez fotografa lub młodych zdjęcia z samej ceremonii, sesja plenerowa czy ujęcia grupowe z gośćmi weselnymi. Jednak w ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje fotoksiążka ślubna, która jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego albumu i czymś, co para młoda może spokojnie wykonać sama na komputerze. Taka fotoksiążka ślubna będzie przecież dla Was jeszcze ważniejsza, jeśli to świeżo upieczeni małżonkowie zrobią ją samodzielnie ze zdjęć przekazanych przez fotografa. Choć co prawda wielu profesjonalnych fotografów ślubnych również proponuje usługę wykonania pamiątkowej fotoksiążki – wybór należy do Was. Może zainspirują Was przykłady fotoksiążek ślubnych Klientów?

Czy warto wydawać dużo pieniędzy na fotografa ślubnego?

Zdecydowanie warto, jeśli nie wybieramy go “na szybko”. Przejrzyjmy jego prace. Zapytajmy o opinię znajomych, a najlepiej spotkajmy się też z takim fotografem, aby po prostu porozmawiać i poznać człowieka, który ma uchwycić jeden z naszych najważniejszych dni w życiu. Możemy go też poprosić, aby na spotkanie przyniósł Wam swoje portfolio. Być może okaże się, że stworzył je właśnie w postaci CEWE FOTOKSIĄŻKI…

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

2 komentarzeZostaw komentarz

  • […] Podczas ceremonii ślubnej dźwięk migawki stał się jej całkiem charakterystycznym elementem. Niemniej są w niej momenty, których nie warto zakłócać głośną pracą aparatu. Właściwie to jeśli już istnieje taka możliwość, to najlepiej przez cały czas trwania ślubu zachować dyskrecję i nie zwracać uwagi swoim sprzętem. Dzięki elektronicznej migawce, czy cichemu trybowi fotografowania możliwe jest zarejestrowania wyjątkowych emocji towarzyszących powiedzeniu „tak” lub pierwszemu pocałunkowi nowożeńców, bez zakłócania magii tej chwili. […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *