Efekt Bokeh - co to jest i jak go wykorzystać - Blog FOTOJOKER.pl

Efekt Bokeh – co to jest i jak go wykorzystać

efekt bokeh (1)

Zaawansowane system automatycznego ustawiania ostrości, ultra krótkie czasy naświetlania, niezwykle wydajne systemy stabilizacji obrazu czy ekstremalne wartości czułości ISO – to wszystko służy wykonywaniu doskonale ostrych zdjęć. Rzeczywiście w fotografii wiele uwagi poświęca się ostrości obrazu, a za pomocą ostrości widzom wskazuje się, co jest najważniejsze na zdjęciu. Niemniej bardzo ważne jest także to, co pozostaje nieostre. Nieostrości dopełniają obraz i często wprowadzają niepowtarzalny klimat. Decydujący jest efekt bokeh, o którym więcej w tym artykule.

 

Co to jest efekt bokeh?

Mianem efektu bokeh określa się sposób, w jaki na zdjęciu odwzorowane są nieostre obiekty powstające poza płaszczyzną ostrości. Efekt bokeh to te wszystkie fragmenty obrazu, w których na krawędziach obiektów widać małe kółeczka (lub gwiazdki). Wprowadzają one często do obrazu wyjątkowy klimat i umożliwiają zbudować atmosferę. Chociaż wielu widzów może nie zdawać sobie z tego sprawy, bardzo duże znaczenie dla odbioru zdjęcia ma nie tylko to co jest ostre, ale także to co jest oddane jako nieostre i jest scharakteryzowane przez efekt bokeh.

Samo określenie bokeh wzięło się z języka japońskiego, w którym słowo boke (ボケ) oznacza rozmycie. Można więc przetłumaczyć je jako sposób rozmycia obrazu przez dany obiektyw.

pies na świetlistym tle

Efekt bokeh a obiektyw

To jak wygląda efekt bokeh zależy od kilku czynników. To właśnie dzięki różnorodnemu efektowi bokeh zdjęcia mogą nabierać indywidualnego charakteru. Przede wszystkim zależy od użytego obiektywu i kształtu przysłony. Korzystając z dobrych, zaawansowanych obiektywów można cieszyć się pięknie wyglądającym, subtelnym efektem bokeh. Wpływ na niego ma zastosowana optyka, konstrukcja optyczna i kształt przysłony. Ten ostatni element powinien mieć kształt możliwie jak najbardziej zbliżony do koła (to jest uzależnione głównie od liczby listków przysłony – w uproszczeniu im więcej tym lepiej).

Obiektywy takie jak przykładowo Nikon Nikkor Z 85mm f/1.8 S zapewniają stylowy i nastrojowy efekt bokeh, który będzie pięknie dopełniał ostre części obrazu. W jego przypadku efekt bokeh wygląda bardzo naturalnie i świetnie komponuje się z pozostałymi fragmentami obrazu. Właściwie już sam efekt oddawania nieostrości jest na tyle plastyczny, że jego oglądanie jest prawdziwą przyjemnością dla widzów. Często pracując z profesjonalnymi obiektywami efekt bokeh jest równoważny z tym, co jest ostre. Pokazywanie niektórych obiektów poprzez wyostrzanie ich ma często na celu podkreślenie elementów, które pozostają poza wyostrzonym obszarem fotografii.

Rozmycie tła a matryca aparatu

O efekcie bokeh decyduje nie tylko zastosowany obiektyw. W dużym uproszczeniu im większy rozmiar używanego w danym aparacie sensora, tym płytsza będzie głębia ostrości. To sprawia, że dużo łatwiej będzie uzyskać ten świetny efekt.

ptak - makrofotografia

Zwróć uwagę, że w Twoim smartfonie niemal wszystkie plany pozostają ostre, a producenci smartfonów muszą posiłkować się algorytmami, które tak naprawdę symulują efekt bokeh. Stosowanie algorytmów ma też związek ze stałą wartością przysłony w obiektywach urządzeń mobilnych, jednakże bardzo ważna jest także wielkość matrycy, która w smartfona jest bardzo mała. Najłatwiej więc uzyskać ten zdumiewający efekt, korzystając z aparatów pełnoklatkowych. Przykładami takich sprzętów są Nikon Z6 II, Sony A7R IV czy Canon EOS RP.

Jak stworzyć tego rodzaju zdjęcie?

Co prawda efekt bokeh jest w dużej mierze uzależniony od świetnego obiektywu, ale można się nim bawić z każdym instrumentem optycznym. Przede wszystkim, aby do pracy z efektem bokeh jest uzyskanie małej głębi ostrości. W tym celu należy ustawić duże otwory przysłony, takie jak przykładowo f/1.8 czy f/2.8. W takich okolicznościach pierwszy plan będzie ostry, ale już każdy kolejny pozostanie rozmyty. Możesz jednak pobawić się i poeksperymentować z fotografią i stworzyć takie zdjęcie, na którym rozmyjesz pierwszy plan. Dopiero drugi lub trzeci będzie ostry.

Efekt bokeh bardzo ciekawie ujawnia się podczas fotografowania źródeł światła. Jeśli fotografujesz modela lub modelkę na ulicy, to dzięki oddaniu ulicznych latarni jako nieostre, możesz wprowadzić do zdjęcia ciekawe urozmaicenie. Dodatkowo przy odpowiednim skomponowaniu obrazu, możesz uzyskać efekt „gwiezdnej” otoczki wokół portretowanej osoby. Efekt bokeh to jeden z elementów w przyborniku fotografa, po które warto sięgać w kreatywny sposób, tak aby uzyskiwać jeszcze ciekawsze zdjęcia.

efekt bokeh (4)

Efekt bokeh a fotografia portretowa

Na tego rodzaju rozmycie tła wpływa także odległość obiektów od obiektywu i płaszczyzny ostrości.  Im są one dalej tym łatwiej odwzorować je jako nieostre i uzyskać charakterystyczne kółka i gwiazdki. Efekt bokeh jest wykorzystywany przez portrecistów w celu dopełnienia kadru i uniknięcia sytuacji, gdy tło odwraca uwagę od modela lub modelki. Dzięki niemu nawet ruchliwa ulica może stać się abstrakcyjnym wzorem, który będzie świetnie dopełniał obraz nie konkurując o uwagę z portretowaną osobą.

efekt bokeh (3)

Efekt bokeh buduje nastrój fotografii. Miękkie, delikatne przejścia mogą budować senny nastrój lub pełen nostalgii. Co więcej jest on tak wszechstronny, że może z drugiej strony pięknie kształtować refleksy wiosennego Słońca, tak aby stworzyć marzycielski klimat. Baw się efektem bokeh i obserwuj jak wpływa na Twoje zdjęcia. To prosty sposób na stworzenie unikatowych obrazów, które będą zachwycały klimatem.

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *