Dzieci w obiektywie. Mali bohaterowie, wielkie wyzwania - Blog FOTOJOKER.pl

Dzieci w obiektywie. Mali bohaterowie, wielkie wyzwania

Ela Stojak – młoda mama, fotografka dzieci oraz ciążowych brzuszków. Sama nigdy nie lubiła być fotografowana, mówi że robi złe miny i „spina” się. Rozluźnia się, kiedy może stanąć po drugiej stronie obiektywu. To jej żywioł!

ela-stojak

Fotografią dziecięcą zajmuje się od 2012 roku. Inspiracją do działania w tej dziedzinie okazały się narodziny córki. Dzieci szalenie szybko rosną, w bardzo krótkim czasie z maleńkich noworodków stają się siedzącymi niemowlakami, a jeszcze szybciej biegającymi urwisami. Fotografia dziecięca pozwala naszej bohaterce na co dzień  obcować z tym, co tak szybko ucieka. Właśnie to sprawia, że Ela czuje się spełniona. Jest samoukiem. Niemniej wiele czasu poświęciła na sztukę opanowania pracy z aparatem. Przeczytała mnóstwo książek, instrukcji oraz porad na forach fotograficznych. Rzadziej uczęszczała na warsztaty fotograficzne. Samozaparcie i chęć doskonalenia w dziedzinie fotografii przyniosły zaskakujący efekt, który można dostrzec na fotografiach Eli.

WSKAZÓWKA: „Najłatwiej pracuje się z dziećmi, które potrafią już samodzielnie siedzieć, ale jeszcze nie chodzą.” – Ela Stojak

WSKAZÓWKA
Najłatwiej pracuje się z dziećmi, które potrafią już samodzielnie siedzieć, ale jeszcze nie chodzą.” – Ela Stojak

 

 

Dzieci to najprawdziwsi i najbardziej wdzięczni modele dla fotografów. Ich beztroska, szczerość uczuć i nieudawane emocje powodują, że są wyjątkowo wdzięcznym tematem. Ale wbrew, pozorom nie jest to łatwa sztuka. Wymaga wyjątkowo dużo cierpliwości i empatii. Wiedzą o tym dobrze wszyscy rodzice, którzy próbowali uchwycić swoje pociechy w jakiejś wyjątkowej chwili. Jeśli nie udało nam się uchwycić idealnego momentu w migawce aparatu, ten nigdy już samoczynnie nie wróci.

WSKAZÓWKA: Chwytaj chwilę. Nie przykładaj zbyt dużej wagi do idealnego ułożenia dziecka w kadrze. Pozwól się maluszkowi poprzeciągać, robić miny i ziewać. Z takich naturalnych zachowań również wychodzą piękne kadry.
WSKAZÓWKA
Chwytaj chwilę. Nie przykładaj zbyt dużej wagi do idealnego ułożenia dziecka w kadrze. Pozwól maluszkowi poprzeciągać się, robić miny i ziewać. Z takich naturalnych zachowań również wychodzą piękne kadry.

 

Najważniejsze przy fotografowaniu dzieci jest zbudowanie zaufania i więzi oraz okazanie szacunku nie tylko dla małych bohaterów sesji fotograficznych, ale również dla ich rodziców. „Dzieci są bardzo szczere, niczego nie udają. Kiedy się śmieją i uda się to uwiecznić na zdjęciu, wiem że zrobiły to, bo chciały, a nie dlatego, że ktoś im kazał. Kontakt z dziećmi, szczególnie z noworodkami jest dla mnie bardzo szczególny. Dzięki temu poznaję różnych ludzi. Często z rodzicami poruszamy na sesji bardzo ciekawe tematy, nie tylko te dziecięce. Wymieniamy swoje doświadczenia. Z niektórymi mamami udaje się nawet po-zostać w bliższej znajomości.” – mówi Ela Stojak.

fotografia_dziecieca03Dzieci najlepiej wychodzą na zdjęciach, kiedy się śmieją lub kiedy śpią. W przypadku noworodków i mniejszych niemowląt wywołanie uśmiechu może być trudne. Dlatego podczas sesji warto skupić się na momentach, kiedy dziecko śpi. Głęboki sen to odpowiedni moment, żeby delikatnie ustawić naszego modela dla potrzeb udanego zdjęcia. „Niewątpliwie najtrudniejsze sesje to sesje noworodkowe” – przyznaje Ela Stojak. „Trwają najdłużej i wymagają bardzo dużego zaangażowania i cierpliwości. Dzieci nie zawsze chcą spać jak po dotknięciu czarodziejskiej różdżki. Sam proces usypiania zajmuje często najwięcej czasu podczas sesji. Rodzice czasem denerwują się, a nawet najmniejsze dzieci bardzo odczuwają takie na-pięcie. Właśnie wtedy najtrudniej je uśpić.”

04fotografia dziecięcaWSKAZÓWKA: Dziecko, które śpi, łatwo utrzymuje pozy. Im maluch jest młodszy, tym więcej śpi i tym łatwiej wykonać mu piękne zdjęcia. Należy upewnić  się, że dziecko jest najedzone, ma suchą pieluszkę. Ważna jest również temperatura w pomieszczeniu – musi być ciepło. Idealnym rozwiązaniem będzie również podgrzanie rekwizytów – ciepły kocyk może zdziałać cuda.

W przypadku dzieci nieco starszych ważna jest wzajemna komunikacja i zrozumienie. Dziecko nie wytrzyma w jednej pozie dłużej niż kilka sekund. Zagadywanie, rozśmieszanie i strojenie min to konieczne czynności wykonywane przez fotografa podczas sesji z dziećmi. „Najłatwiej pracuje się z dziećmi, które potrafią już samodzielnie siedzieć, ale jeszcze nie chodzą. Nie uciekają, ale są już bardzo kontaktowe i świadome tego, co się wokół nich dzieje. Nie jesteśmy już też ograniczeni w ilości pozycji, bo takie dzieci często same podpowiadają ciekawe pozy, które można uwiecznić na zdjęciu.” – mówi nasza bohaterka.

fotografia_ciążowa

„Uwielbiam ciążowe brzuszki. To taki mały cud. 9 miesięcy szybko mija. Ja długo tęskniłam za swoim ciążowym brzuszkiem. Dlatego tak bardzo lubię je uwieczniać.”           – Ela Stojak

„W okresie letnim i wiosennym staram się jak najwięcej sesji przeprowadzać w plenerze. One zawsze same w sobie są piękne.” – Ela Stojak

„W okresie letnim i wiosennym staram się jak najwięcej sesji przeprowadzać w plenerze. One zawsze same w sobie są piękne.”                                                                                                                  – Ela Stojak

 

 

 

 

 

 

 

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Iwona Łapińska

Content Marketing & PR Manager w firmie CEWE oraz fotograf amator. "Podróże i fotografia to moja pasja. Cieszę się, że fotografia jest nie tylko częścią życia prywatnego, ale również zawodowego."

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *