Dobry aparat dla amatora. Jaki model wybrać? - Blog FOTOJOKER.pl

Dobry aparat dla amatora. Jaki model wybrać?

aparat dla amatora

Nawet najbardziej rozchwytywany i cieszący się uznaniem fotograf kiedyś wykonał swoje pierwsze zdjęcie. Przecież każda – nawet ta najdłuższa – podróż zaczyna się od postawienia pierwszego kroku. Jeśli więc zamierzasz rozpocząć przygodę z fotografią lub zajmuje Cię ona od jakiegoś czasu (np. uwielbiasz fotografowaniem smartfonem), ale potrzebujesz nieco bardziej zaawansowanego aparatu, to zajrzyj do tego artykułu. Znajdziesz w nim kilka propozycji modeli, które będą stanowić dobry sprzęt fotograficzny dla amatora.

Aparaty fotograficzne dla amatora można właściwie podzielić na lustrzanki, bezlusterkowce od niedawna ciekawą opcją, która na pewno da dużo przyjemności osobie, która rozpoczyna swoją przygodę z aparatem są aparaty wodoodporne. Ten sprzęt pozwoli zdecydowanie rozwinąć swoje skrzydła w fotografii, spróbować wielu stylów i oczywiście uwiecznić wiele ważnych chwil i całą masę uśmiechów i radosnych momentów. Sprawdź, jaki aparat idealnie dostosuje się do Twoich potrzeb i pozwoli rozwinąć Twoje umiejętności.

Lustrzanki idealny aparat dla amatora – klasyczny segment wciąż ma wiele do zaoferowania

aparat dla amatora

W dobie smartfonów i bezlusterkowców wielu prognozuje zniknięcie z rynku lustrzanek cyfrowych. Nic bardziej mylnego – ten segment wciąż ma wiele do zaoferowania i ma się całkiem dobrze. Z perspektywy amatora interesujące będą podstawowe modele renomowanych producentów takich jak Nikon czy Canon. Oferują one wiele funkcji niedostępnych w pozostałych typach aparatów i przede wszystkim – dostęp do rozbudowanej optyki tych producentów (i niezależnych).

 

Przykładowym modelem adresowanym do amatorów i początkujących fotografów jest Canon EOS 250D. Przede wszystkim oferuje stosunkowo dużą matrycę formatu APS-C i wydajny procesor DIGIC 8, które pozwalają  na bardzo efektywne opracowywanie obrazów. To co jednak wyróżnia go z perspektywy amatora to tryb fotograficzny ułatwiający naukę fotografii. Dzięki takiemu wsparciu jeszcze nie do końca wprawiony fotograf z łatwością i sprawnie zrobi postępy.

 

Podobne możliwości daje konkurencyjny aparat Nikon D5600. Najważniejsze jednak dla amatora, który dotychczas obcował z fotografią za pośrednictwem smartfona czy aparatu kompaktowego jest możliwość niezwykle intuicyjnej pracy, jaką daje ergonomia lustrzanki. Po prostu lustrzanki mają w sobie „to coś”, co sprawia, że wielu profesjonalistów nie wyobraża sobie zagłębienia się w fotografii z innymi typami aparatów. Dzięki podstawowym modelom lustrzanek amatorzy mają szansę przekonać się o tym samodzielnie.

Bezlusterkowce dla początkujących fotografów – małe aparaty, które dają wielkie możliwości

Bezlusterkowce to obecnie aparaty, który zdominowały rynek. Nie ma się co dziwić – oferują świetną jakość obrazów w kompaktowej obudowie. Przy tym udostępniają funkcjonalność wizjera elektronicznego i zaawansowanych systemów AF. Stanowią świetną alternatywę dla lustrzanek, a ostateczny wybór często zależy od tego, który sprzęt „czuje” użytkownik. Załóżmy jednak, że amatora bardziej przekonują bezlusterkowce – jaki model spełni jego oczekiwania?

 

Tym co z pewnością przypadnie do gustu jest fakt, że bezlusterkowce mają naprawdę małe gabaryty i zostały zaprojektowane tak, aby mieć je zawsze przy sobie. Ciekawy dla początkujących fotografów będzie także elektroniczny wizjer. Daje on dużo więcej możliwości niż w przypadku wizjera optycznego. Z perspektywy amatora pomocne może być to, że podgląd w wizjerze pozwala na pokazanie, jak będzie naświetlone zdjęcie po naciśnięciu spustu migawki (fotograf od razu widzi, że prześwietli lub niedoświetli fotografię przy danych parametrach).

 

Do aparatów oferujących funkcjonalność z powyższego akapitu należą np. Canon EOS M50, FujiFilm X-T200 czy Olympus OM-D E-M5 Mark II. Ciekawą propozycją są również bezlusterkowce pozbawione wizjera. Dostępne są w atrakcyjnych cenach, a w przypadku wielu niektórych amatorów, mogących zadowolić się kadrowaniem za pośrednictwem ekranu LCD, wciąż oferują ciekawe funkcje. W szczególności, iż niekiedy możliwe jest nabycie opcjonalnego wizjera, tak jak w przypadku Canon EOS M6 Mark II z wizjerem EVF EU26.

 

Istotną, dodatkową zaletą, którą warto podkreślić z perspektywy amatorów, są rozbudowane funkcje wideo oferowane przez aparatu bezlusterkowe. W porównaniu z lustrzankami oferują często o wiele więcej nawet w przypadku konkurencyjnych modeli. Początkujący fotografowie, którzy czują, że ciągnie ich także do wideo, mogą z takim sprzętem spróbować swoich sił z obrazem ruchomym.

aparat dla amatora

Aparaty wodoodporne – dobry sprzęt na start przygody z fotografią

Lato to czas, który spędzamy odpoczywając często nad jeziorem lub morzem. Wspólne rodzinne wyjazdy lub te z paczką znajomych sprzyjają robieniu wielu zdjęć. Właśnie w takim miejscu może narodzić się pasja fotograficzna. Dlatego na sam początek tej przygody warto zaopatrzyć się w aparat wodoodporny lub podwodny. Uwieczni on Twoje wygłupy w wodzie i pozwoli odkryć magię fotografii. Dla początkujących idealnym sprzętem będzie Olympus TG5 lub Nikon W300. To świetny sprzęt, który sprawdzi się w każdych warunkach. Miłośnicy przygód będą nim zachwyceni. Gwarantują najwyższą jakość zdjęć nawet w tych trudnych pod względem oświetlenia warunkach podwodnych.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *