Dobre zdjęcia z każdego wyjazdu – mini poradnik wakacyjny - Blog FOTOJOKER.pl

Dobre zdjęcia z każdego wyjazdu – mini poradnik wakacyjny

Wakacje rozpoczęły się już na dobre. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka inspiracji i wskazówek dla fotografów-urlopowiczów. Jeżeli zastanawiasz się co i jak fotografować podczas wyjazdu, to ten tekst jest dla Ciebie!

Aparat zawsze pod ręką

Pamiętaj, żeby podczas podróży pakować sprzęt do bagażu podręcznego. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pewność, że aparat jest bezpieczny oraz, że uniknie uderzeń i wstrząsów, na które często narażony jest bagaż główny. Jeśli planujesz zabrać ze sobą więcej sprzętu, warto zaopatrzyć się w plecak lub torbę fotograficzną. Znacznie ułatwi Ci to transport i poruszanie się na miejscu.

Baterie zawsze naładowane

Ładowarka to obowiązkowy element wyposażenia podczas każdego wyjazdu. Dodatkowo, jeżeli podróżujesz za granicę, warto upewnić się, czy nie potrzebujesz adaptera do gniazdka. Przed wyjściem w fotograficzny plener, sprawdź czy Twój aparat i telefon są w pełni naładowane. Na wszelki wypadek, warto wziąć ze sobą jeszcze power bank i dodatkową baterię. W ten sposób możesz mieć pewność, że brak mocy Cię nie zaskoczy!

Kopia, kopia i jeszcze raz kopia

Nie trudno jest utracić dane. Często bywa, że chwila nieuwagi kosztuje nas bardzo wiele. Dlatego za każdym razem należy robić kopię zapasową. Swoje kadry możesz zapisywać na laptopie lub w chmurze. Szkoda by w wyniku gapiostwa zmarnować swoją ciężką, często wielogodzinną pracę.

Lokalny przewodnik

Gdy jedziesz w nowe miejsce, warto z wyprzedzeniem zapoznać się z lokalnymi atrakcjami by mieć pewność, że w pełni wykorzystasz każdą minutę wyjazdu. Jeśli odwiedzasz popularne wśród turystów miejsce, sprawdź czy możesz np. kupić bilety przez Internet by uniknąć stania w długich kolejkach. Zainspiruj się zdjęciami innych, rzuć okiem na Instagram i sprawdź jakie zdjęcia turyści robią w tym miejscu najczęściej. W ten sposób można odkryć prawdziwą fotograficzną perełkę.

Ustaw budzik

Wakacje nie kojarzą się z wczesnym wstawaniem, ale jeżeli zależy Ci na ciekawych kadrach to warto zorganizować sobie choć jeden poranek fotograficzny. Światło o poranku najlepsze jest godzinę po wschodzie słońca. Sprawdź jakie efekty możesz wtedy uzyskać. Wczesne wstawanie też powinni rozważyć łowcy zabytków, możecie mieć pewność, że rano popularne punkty będą jeszcze puste.

Zejdź z utartych szlaków

Czasami warto zejść z popularnych ulic i alejek opisywanych w przewodnikach turystycznych i odkryć naturalną stronę miasta czy regionu. Możecie też podpytać miejscowych o ich ulubione punkty. Jednak po pierwsze i najważniejsze, pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie.

Szczegóły w centrum obiektywu

Skomplikowane kafelki, ładne muszle, kolorowe ściany – wszystkie te zdjęcia będą fantastycznym tłem dla Twojej CEWE FOTOKSIĄŻKI. Szukaj różnych tekstur i wzorów i eksperymentuj z pozycją i oświetleniem, aby stworzyć idealne ujęcie. Nawet małe rzeczy mogą przynieść duże rezultaty!

Wskazówka: używanie długiego obiektywu lub funkcji zoomu w aparacie pomoże Ci uchwycić te szczegóły w całej okazałości.

Zero błysku w pomieszczeniu

Kiedy jesteś wewnątrz budynku, pozwól, aby to naturalne światło oświetliło fotografowany obiekt. W ten sposób unikniesz ostrego, płaskiego światła fotografii błyskowej. Twoje zdjęcia będą wyglądać bardziej naturalnie, autentycznie i profesjonalnie.

Chwytaj chwile a nie pozy

Zamiast zmuszać rodzinę do pozowanych, często do wymuszonych zdjęć, łap ciekawe kadry z zaskoczenia. W ten sposób zdjęcia będą bardziej dynamiczne i ciekawsze. Pamiętaj, że zawsze możesz usunąć nieudane zdjęcia więc nie bój się eksperymentów.

Nie zapomnij o spontaniczności

Oczywiście, warto mieć wszystko zawczasu sprawdzone, ale nie dajmy się też zwariować. W końcu to wakacje. Ogólnie znanym faktem jest, że najlepsze fotograficzne momenty pojawiają się wtedy, gdy zupełnie się ich nie spodziewamy. Dlatego miej oko na ciekawe krajobrazy, pogodę i ludzi.

Wskazówka: aby mieć pewność, że aparat jest gotowy do uwiecznienia wakacyjnych chwil, zalecamy zwiększenie czasu otwarcia migawki ponieważ ruch dookoła Ciebie może mieć znaczący wpływ na zdjęcia końcowe.

Wiedz, kiedy odłożyć aparat

Nie zapominaj, że jesteś na wakacjach. Także, gdy złapiesz już idealne ujęcia, odłóż aparat i idź wypoczywać, w końcu należy Ci się!

Wskazówka: gdy po zakończonym wypoczynku dokonasz już selekcji najpiękniejszych kadrów, warto pomyśleć o umieszczeniu ich w Twojej CEWE FOTOKSIĄŻCE.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Dominika Niewińska

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *