Dlaczego warto kupować aparat fotograficzny? - Blog FOTOJOKER.pl

Dlaczego warto kupować aparat fotograficzny?

aparat fotograficzny czy smartfon

W erze wszechobecnych smartfonów, które charakteryzują się imponującymi parametrami posiadanych aparatów i zdumiewającymi możliwościami oprogramowania, pojawia się czasami pytanie: dlaczego warto jeszcze kupować tradycyjny aparat fotograficzny? Zajrzyj do artykułu, w którym znajdziesz odpowiedź.

Aparat fotograficzny – czy jeszcze warto?

Powyższe wątpliwości pojawiają się często towarzysząc premierze jakiegoś nowego, przełomowego rozwiązania z zakresu fotografii mobilnej. Komentatorzy często porównują smartfony do lustrzanek czy bezlusterkowców, próbując przy tym podkopać pozycję aparatów cyfrowych. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy konfrontowane są ze sobą urządzenia mobilne i aparaty średnioformatowe.

aparat fotograficzny czy smartfonTakie odwołania przeoczają jednak jeden podstawowy fakt – każde z porównywanych urządzeń zostało stworzone do zupełnie innych zastosowań. O ile podczas oglądania zdjęć publikowanych w portalach społecznościowych może być trudno wyłapać różnice w jakości flagowego smartfona i lustrzanki, o tyle w przypadku bezpośredniej konfrontacji uzyskiwanych przez oba urządzenia obrazów oraz wydruku zdjęć, różnice zaczynają się ujawniać. Przykład może stanowić ilość generowanych szumów, która powoduje, że wielokrotnie smartfony nie nadają się do tworzenia wydruków wielkoformatowych i w takich zastosowaniach jeszcze długo będą musiały ustępować miejsca profesjonalnym aparatom fotograficznym.

Jaką przewagę daje aparat fotograficzny?

Przewaga aparatów fotograficznych ujawnia się nie tylko w przypadku profesjonalnych urządzeń i wydruków wielkoformatowych. Niektóre różnice obecne są nawet podczas amatorskiego użytkowania. Należy do nich przede wszystkim brak (w smartfonach) możliwości regulacji przysłony. Oczywiście mam tu na myśli stan obecny i większość, bo taki Samsung Galaxy S9 ma już regulowaną przysłonę. Jednak teraz mało który smartfon to posiada… Podobnie jak opcja płynnej zmiany ogniskowej (co prawda można ją zmieniać, ale tylko wąskich zakresach). Aparaty fotograficzne dominują nad urządzeniami mobilnymi także pod względem doboru obiektywów, ergonomii i mimo wszytko… wygody korzystania. Ich obudowy dają dostęp do dedykowanych klawiszy, którym w większości przypadków, można przypisać dowolne funkcje aparatu.

aparat fotograficzny czy smartfon

Do wymienionych wyżej atutów dochodzi jeszcze przewaga aparatów w kontekście rozmiarów matryc i układów optycznych. Upraszczając sprawę, im większy sensor, tym większe rozmiary pojedynczego piksela, co pozwala na uzyskanie większej liczby informacji o obrazie i „złapaniu” przez piksel większej ilości światła, przekładając się pozytywnie na jakość uzyskanego obrazu. Lepszy aparat, to lepsze zdjęcie, prawda?

Upakowanie takiej samej liczby pikseli na maleńkiej matrycy smartfona skutkuje gorszą jakością obrazu w porównaniu do rozlokowania ich chociażby na sensorze APS-C stosowanym lustrzankach i bezlusterkowcach.  Widać to w szczególności podczas porównywania zdjęć wykonanych przy małej ilości światła.

Czy warto jeszcze kupować aparat fotograficzny?

Na koniec należy więc odpowiedzieć wprost na powyższe pytanie – tak, zdecydowanie warto wciąż kupować aparaty fotograficzne. Dla fotoamatorów użytkowanie aparatu pozwala na dostęp do funkcji, które są nieosiągalne dla smartfonów, a dodatkowo możliwe jest skorzystanie z bardziej intuicyjnej obsługi. Tak, smartfon może być dobrym uzupełnieniem, który zawsze mamy w kieszeni, ale to aparaty pozwalają  zaawansowanym użytkownikom stosować różne instrumenty optyczne i akcesoria. Tych trudno szukać wśród oferty z segmentu smartfonów. Nie oznacza to jednak, że teza o przewadze urządzeń mobilnych jest zupełnie pozbawiona sensu. W niektórych zastosowaniach rzeczywiście sprawdzają się świetnie, jednakże warto pamiętać o ich ograniczeniach. Kto wie co przyniesie przyszłość? Kilka odpowiedzi na pewno poznasz dzięki Mateuszowi Stachowiakowi, który jest specjalistą z zakresu fotografii smartfonowej.

źródło zdjęć: Fotolia, Thinstock

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *