Dlaczego kalendarze adwentowe są tak popularne? - Blog FOTOJOKER.pl

Dlaczego kalendarze adwentowe są tak popularne?

Kalendarze adwentowe na prezent

Adwent w sposób ścisły wiąże się z religią chrześcijańską. To czas oczekiwania na narodziny Pana Jezusa, a więc i Święta, które są coraz bliżej. Adwent to też okres postny… Stąd też 24 czekoladki w kalendarzu adwentowym, czyli jednocześnie sięganie po słodycze, przy ograniczaniu się przy ich spożyciu. Przecież każdego dnia możesz zjeść tylko jedną i tak aż do wigilii. Stawianie sobie wyzwań zawsze było w modzie, dlatego i kalendarze adwentowe wciąż działają w naszej kulturze. Obecnie to jednak też prezent, który najchętniej daje się dzieciom. Czy zawsze tak było?

Definicja kalendarzy adwentowych

Kalendarz adwentowy jest specjalnym kalendarzem, dzięki któremu odliczany jest czas od pierwszego dnia adwentu (jednocześnie rozpoczyna rok liturgiczny w kościele katolickim) aż do Wigilii Bożego Narodzenia. Kalendarze adwentowe to symbole nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia – szczególnie chętnie takie kalendarze chcą mieć dzieci. Nam dorosłym też kojarzy się to z własnym dzieciństwem, gdy tak chcieliśmy zjeść więcej niż jedną czekoladkę… A jednak uczyliśmy się cierpliwości. Lecz czy każdy wie skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj? Poznaj historię kalendarzy adwentowych.

Pierwsze kalendarze adwentowe były wykorzystywane przez niemieckich luteranów już w XIX wieku. Niedługo po tym, zwyczaj ten został przyjęty również przez inne narodowości, a dzisiaj jest on powszechnie znany i lubiany przez wszystkie dzieci. Z czasem jednak i dorośli stwierdzili, że samodzielnie zrobiony kalendarz adwentowy to też fajny prezent i dla starszych osób…

Kalendarze adwentowe kiedyś i dziś

Istotą kalendarza adwentowego zawsze było ćwiczenie cierpliwości – to się nie zmieniło. Jednak większość z nas pamięta takie kalendarze jako okienka z czekoladkami. Teraz w okienkach można zamieszczać zdjęcia czy inne przedmioty. Dajemy je jeszcze przed Świętami, aby osłodzić trochę oczekiwanie… a jednocześnie rozbudzić oczekiwania, bo coraz bliżej wigilia. Także to taki prezent przedświąteczny.

 

 

Kalendarze adwentowe dla dzieci wciąż najczęściej mają w sobie czekoladki takie czy inne, ale i zamiast tego w okienkach można umieszczać małe samochodziki, ulubione figurki dziecka czy coś jeszcze innego. Bo tradycja nie oznacza zakazu kreatywności. Ciekawym i dość popularnym rozwiązaniem są kalendarze adwentowe na ścianę (nie pozbywasz się ich po otwarciu wszystkich okienek, pozostają ozdobą świąteczną) – wystarczy przytwierdzić je do ściany. Mam tu na myśli szczególnie tzw. fotograficzne kalendarze adwentowe.  Wewnątrz 24 okienek zmieścisz swoje zdjęcia, więc odliczający do świąt będzie mógł co dzień rozkoszować się jednym, słodkim wspomnieniem z Tobą. Tak oto możesz coś opowiadać zdjęciami i umilać odliczanie do Świąt.

Kalendarze adwentowe na prezent

Dla kogo kalendarz adwentowy?

Adwentowe kalendarze przyjmują obecnie również różne formy jeśli rozważać ich wygląd zewnętrzny. Jednak nadal nie zmieniają się adresaci tego symbolu, gdyż przeznaczone są przede wszystkim dla najmłodszych. Na szczęście czasem każdy z nas ma w sobie coś z dziecka, więc kalendarz adwentowy na prezent również dla dorosłego, może być żartobliwym, ale przyjemnym sposobem na powrót myślami do beztroskiego dzieciństwa.

Kalendarze adwentowe na prezent

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *