Podróże z aparatem - fotografowanie na plaży - Blog FOTOJOKER.pl

Podróże z aparatem – fotografowanie na plaży

na plaży dobre zdjęcie się marzy

Niniejszym wpisem rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych wyprawom z aparatem w dłoni. “Podróże z aparatem” to seria porad i prezentacja przykładów zdjęć, które można interpretować na swój sposób, prezentować różnym osobom i uchwycić moment podczas wyjazdu – pokażemy Wam, jak uwiecznić swój wymarzony urlop i zapamiętać go na długo dzięki wspaniałym zdjęciom. Bo dobre zdjęcia to podstawa dobrych wspomnień! Temat numer 1: fotografowanie na plaży

W temacie urlopu na plaży mogą się obudzić różne duchy. To, co dla jednego jest wypoczynkiem, dla drugiego może się okazać okropną nudą. Niezależnie od tego, co o tym myślicie,  nie należy lekceważyć plaży w kontekście fotografii. Najlepszą porą dla fotografii plażowej są wschód lub zachód słońca. Świat jest wtedy zalany ciepłym, naturalnym światłem. Jeśli ktoś chce zrobić imponujące zdjęcia, które nie ustępują podobnym ujęciom z tego miejsca na widokówkach, powinien o właściwej porze wyszukać odpowiednie miejsce i zrobić kilkadziesiąt zdjęć przy różnych położeniach słońca. Dodatkowym atutem fotografowania o poranku lub po zachodzie słońca jest na pewno fakt, że na plaży jest zdecydowanie mniej ludzi. Nikt nie lubi jak co chwilę ktoś wchodzi mu w kadr. No chyba, że tak ja na fotografii poniżej… 🙂

 (fot. Rafał Wałęka)

W porze obiadowej słońce zapewnia duży kontrast na zdjęciach, co powoduje uwydatnienie silnych kolorów. Na zdjęciu poniżej widać taki właśnie efekt. Niemniej ogromną sztuką jest uzyskać dobrze oświetlone ujęcie, kiedy słońca jest za dużo. Dlatego fotografowanie w południe wymaga często nie tylko wprawy, ale również odrobiny szczęścia.

wspólne chwile na plaży

Wykorzystaj czas na plaży, aby sfotografować ludzi ważnych w Twoim życiu. Plaża nadaje się świetnie do emocjonalnych zdjęć. Mogą być bawiące się dzieci lub wspólna kąpiel w morzu, ale idealnym zabiegiem jest też kadrowanie szczegółów, np. stóp rodziny. Takie ujęcia w wyjątkowy sposób wzbogacą każdy wakacyjny album na zdjęcia. Po piasku można też pisać więc… popisz się kreatywnością wobec bliskiej osoby, a ważne uczucie na pewno będzie trwalsze niż napis na plaży.

kreatywność na plaży

Pamiętaj, że horyzont na zdjęciu powinien być prosty (ale są odstępstwa od reguły jeśli treść to usprawiedliwia). Co prawda można jakoś to później wyrównać w programie do edycji zdjęć, ale po co tracić czas. Lepiej od razu uczyć się dobrych praktyk. Żeby zdjęcie morza nie było nudne warto skupić uwagę na szczególe. Kępa trawy czy buty leżące na piasku nadadzą się idealnie.

prosta linia to nic trudnego

Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos, Rafał Wałęka (archiwum prywatne)

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Iwona Łapińska

Content Marketing & PR Manager w firmie CEWE oraz fotograf amator. "Podróże i fotografia to moja pasja. Cieszę się, że fotografia jest nie tylko częścią życia prywatnego, ale również zawodowego."

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *