Na czy polega uszlachetnianie? - Blog FOTOJOKER.pl

Na czy polega uszlachetnianie?

Uszlachetnienie fotoksiążki

Uszlachetnienie jest pojęciem, które odnosi się do druku. Sprawia ono, że książka staje się jeszcze bardziej wyjątkowa poprzez zastosowanie nieszablonowych elementów zdobniczych. To wyczuwalny w dotyku i świetny wizualnie dodatek do twardej okładki. Więcej o tym aspekcie projektowym CEWE FOTOKSIĄŻKI przeczytasz w naszym artykule.

Co to jest uszlachetnienie?

Jest to technika, która stanowi duże wyzwanie dla współczesnej poligrafii. Jej zadaniem jest nadanie np. okładce książki specyficznych i niebanalnych  elementów zdobniczych. Dzięki uszlachetnianiu możemy zyskać litery wypukłe i pozłacane, a więc pięknie błyszczące. Jeśli wszystko to zostanie przez Ciebie odpowiednio dobrane i skomponowane z projektem fotoksiążki, zyskasz jeszcze ciekawszy efekt końcowy. Podstawowym zadaniem uszlachetniania jest wyróżnienie fotoksiążki spośród pozostałych i dodanie jej majestatu. Takie podkreślenie okazji i wagi chwili. Technicznie rzecz ujmując, podczas procesu uszlachetniania następuje pokrywanie podłoża drukowego pewnymi substancjami oraz materiałami. Poniżej warianty, które możesz zastosować w CEWE FOTOKSIĄŻCE.

czym jest uszlachetnianie

Jakie rodzaje uszlachetniania rozróżniamy?

Uszlachetnianie bierne jest techniką, która wykorzystywana jest w zdobnictwie. Dzięki tej metodzie możliwe jest nadawanie wydrukowi fizycznych właściwości, takich jak różnorodna grubość, połysk, wycięcia, zagięcia, odpowiednia faktura, metaliczny połysk, a nawet i zapach.

Uszlachetnianie książki polega przede wszystkim na wykonaniu jednego bądź kilku form uszlachetniania. Na skutek zastosowania szczegółowych metod uszlachetniania druku, przygotowywana przez nas fotoksiążka może zyskać jeszcze więcej na swej wyjątkowości i unikalności. Dlatego też sporo osób decyduje się na dodatkowe zdobienie druku, szczególnie gdy przygotowywana fotoksiążka ma zostać sprezentowana bliskiej osobie z okazji ważnego święta bądź rocznicy.

uszlachetnianie druku

W jakich fotoksiążkach najczęściej używamy uszlachetnienia?

Projekty fotoksiążek, w których uwzględnia się różne formy uszlachetnienia zazwyczaj mają zostać komuś podarowane. Dużą popularnością cieszy się fotoksiążka ślubna ze złoconym napisem. Choć w przypadku ślubów, niektórzy decydują się również na zdobienia srebrne. Również prezenty komunijne często wzbogacane są pozłacanymi elementami, dzięki czemu jakość prezentów, a także ogólna estetyka wykonania i kompozycji zwiększają się. Zbliżają się też Święta Bożego Narodzenia, więc jeśli przygotowujemy komuś fotoksiążkę na prezent to przemyślmy temat uszlachetnienia. Wyobraź sobie te mieniące się uszlachetnienia na okładce fotoksiążki w blasku świateł choinki i uśmiech bliskiej osoby, gdy odruchowo dotyka okładki i wypukłych liter.

 

Uszlachetnianie CEWE FOTOKSIĄŻKI nagrodzone

W roku 2018 uszlachetnienia okładek CEWE FOTOKSIĄŻKI zostały wyróżnione przez międzynarodową organizację TIPA. O nagrodzie szerzej pisaliśmy w innym artykule na blogu. 

Technical Images Press Association (TIPA), jest zrzeszeniem 30 magazynów z 13 krajów. Nagrody przyznawane są w kilkunastu kategoriach, a każde otrzymane od TIPA wyróżnienie znaczy bardzo wiele w świecie fotografii. CEWE FOTOKSIĄŻKA zdobyła wyróżnienie jako Najlepsza Fotograficzna Usługa Drukowana (Best Photo Print Service 2018).

fotoksiążka z uszlachetnieniem

Przeczytaj też o uszlachetnianiu CEWE FOTOKSIĄŻEK na stronie fotojoker.pl

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

  • […] międzynarodowa organizacja TIPA (pisaliśmy o tym na blogu). Szerzej również opisaliśmy już czym jest uszlachetnienie. Takie warianty dekoracji Twojej fotoksiążki uzyskasz wyłącznie w opcji okładki twardej. […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *