Symbolika czerni jest dość zróżnicowana. Polakom i kulturom europejskim kojarzy się z pogrzebem, żałobą. Budzi również skojarzenia z elegancją, wyrafinowaniem, tajemnicą. Starożytni Egipcjanie i Indianie uznawali czerń za kolor życia. Chińczycy w czarnej barwie widzą szczęście i przypisują znaczenie młodości. Jak widzimy, czarny kolor ma dużo interpretacji, podobnie jak zdjęcia, które mimo ograniczenia tylko do dwóch barw, zyskują na klimacie. Oto czarno-białe zdjęcia naszym okiem.
Dwa kolory, mnóstwo pomysłów
Teraz oczywiście mamy do dyspozycji różne filtry czy programy graficzne. Dawniej fotografowie mieli do dyspozycji tylko 2 kolory – pierwsze kolorowe zdjęcie powstało w 1861 roku i przedstawiało wstążkę. Skupiamy się jednak na czerni i bieli. Obecnie, korzystając ze zdobyczy techniki, możemy najpierw łatwo zrobić mnóstwo fotografii, a potem jeszcze łatwiej zdecydować, które przerobić na klimatyczne, czarno-białe zdjęcia.
Cień, który nie tylko skrywa
Tajemniczość czarnego koloru to oczywiście cień, który może skrywać różne rzeczy. Mając przed sobą fotografię czarno-białą i kolorową za poważniejszą uznamy tę w czerni i bieli – tak przecież podświadomie nakazuje nam kultura, w której się wychowaliśmy.
Nie tylko czerń
Wspominaliśmy o symbolice koloru czarnego. Jednak równie ważna w fotografii czarno-białej jest przecież biel. Dla kultury europejskiej to niewinność, czystość, światło, a w starożytnym Egipcie i do dziś w Chinach, biel łączono i łączy się ze śmiercią (pustynia, kości itd.). Według mnie biel po prostu doskonale służy podkreśleniu czerni na zdjęciu.
Szczypta koloru nie zaszkodzi
Skoro biel uwydatnia czerń i odwrotnie, to może dodać kolorowy akcent? Do takich zdjęć często wystarczy smartfon, odpowiednia aplikacja i szczypta kreatywności. Mając czarno-białe zdjęcie możemy tak szczególnie zaakcentować ważny dla nas fragment lub człowieka w tłumie.
Do czego najlepiej używać czerni i bieli?
Teoretycznie każde zdjęcie może być czarno-białe, jeśli uznajemy, że taką mamy wizję. Jednak w szczególności polecamy taki zabieg, jeśli chcemy więcej surowości, powagi i klimatu. Czarno-biała fotografia charakteryzuje się też prostotą kompozycji, więc niekoniecznie należy sięgać po zdjęcia z dużą ilością rzeczy (z drugiej strony nie ma zakazu jeśli chcemy pokazać tłum ludzi).
Dlaczego warto?
Ograniczenia często uaktywniają kreatywność. Mając do dyspozycji tylko dwa kolory musimy grać światłem i cieniami tak, aby jak najciekawiej oddać treść fotografii. Np. kiedyś było to przeszkodą, podobnie jak wyraźne na zdjęciu ziarno, a dziś może być zaletą. Teraz samodzielnie wprowadzamy sobie takie drobne ograniczenia, by wyrażać się poprzez fotografię bardziej artystycznie. Dla mnie czarno-białe zdjęcia to dziedzina, w której ważniejsze jest wprawne oko i wizja niż szczegóły techniczne.
Gdy już mamy ciekawe, czarno-białe zdjęcia, co dalej?
Gdy już wykonamy interesujące fotografie to warto je zaprezentować na kilka sposobów:
“W królestwie dymu” – Tomasz Okoniewski
“W królestwie dymu” – Tomasz Okoniewski
“Marcin Bała” – Marcin Bała
- Po prostu odbitki lub zdjęcia retro, które możesz skomponować w ciekawy sposób.
Źródło zdjęć: Rafał Wałęka (archiwum własne), Obrazek główny (starszy Pan z psem) to zdjęcie miesiąca kategorii “Ludzie” w konkursie “Our World Is Beautiful” – autorem jest Vlastimil Cejka
Zdjęcia czarno-białe mają w sobie jakąś magię. Osobiście bardzo mi się podobają. Ja fotografuję, ale tylko w kolorze, bo to fotografia kulinarna 🙂
Takie zdjęcia mają niepowtarzalny klimat. A – co najważniejsze – bardziej skupiają uwagę na najważniejszym elemencie zdjęcia niż te kolorowe 🙂
Kocham czarno-biale zdjecia. W nich jest ta magia i nostalgia, ktorych brak w kolorze <3
czarno- białe zdjęcia są bardzo klimatyczne, mi się podobają 🙂
Cześć. Od blisko 14 lat fotografuję najpierw była to fotografia prasowa/newsowa i praca w agencji fotograficznej. Teraz jestem wolnym strzelcem jak to się potocznie mawia Freelancerem i realizuję swoją pasję jaką jest fotografia uliczna, kocham i uwielbiam fotografować i dokumentować to co mnie otacza i to co się wokół mnie dzieje. Moim studiem fotograficznym jest po prostu moje miasto.Mieszkam w Łodzi a to miasto z dnia na dzień z miesiąca na miesiąc zachwyca mnie coraz bardziej i bardziej. Łódź to powiem kolokwialnie mekka fotografii ulicznej. Te tła…. bo przecież w Łodzi pełno jest starych fabryk, starych kamienic itd. Jeśli ktoś chciałby ze mną współpracować fotograficznie to zapraszam. Muszę jednak dodać iż nie fotografuję już cyfrowo lecz tylko analogowo.Jeśli Ci to nie przeszkadza to zapraszam.
Cześć, z chęcią zobaczę te zdjęcia, może pokażemy i reszcie? Napisz do nas.
Witaj, podoba mi się zdanie “Łódź -mekka fotografii ulicznej”, mieszkam w Łodzi i tak trudno jest mi spojrzeć na to miasto z punktu obiektywu…gdzieś w środku mam blokadę, jakbym nie miała prawa fotografować zakamarków w tym mieście, z innymi miejscami nie mam problemu , jestem w nich gościem, mi wolno…w Łodzi jest inaczej, jakbym jednym pstryknięciem skradła dusze miejsc, ludzi…czasu. Chętnie wybrałabym się z Tobą i może udałoby mi się zdjąć tę zbroję blokady przed własnym miastem??
Pozdrawiam serdecznie
Zachęcamy do poznawania swojego miasta na nowo i odkrywania jego pięknych zakamarków. To świetna zabawa i niezwykle interesujący sposób na spędzenie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że będzie się Pani dobrze bawić 🙂
Fotografia czarno-biała oddaje istotę i kolorowy nastrój!