Co to jest preset? Jak z niego korzystać - Blog FOTOJOKER.pl

Co to jest preset? Jak z niego korzystać

preset

Jedną z rzeczy, która w ostatnich latach zrewolucjonizowała fotografię, są presety i filtry. Dzięki nim możliwe jest w łatwy sposób uzyskanie ciekawych efektów na zdjęciach. Umożliwiają one nadanie im profesjonalnego wyglądu, stylizowania, wprowadzenia pożądanego nastroju czy naśladowanie klasycznych materiałów światłoczułych. Sprawdź jak korzystać z presetów i filtrów fotograficznych!

Co to jest preset i filtr fotograficzny?

Presety to predefiniowane ustawienia suwaków w danej aplikacji. Oznacza to przykładowo zapisane ustawienia różnych parametrów oprogramowania do obróbki zdjęć, takiego jak przykładowo Adobe Lightroom. Dzięki niemu możliwe jest szybkie uzyskanie pożądanych efektów na zdjęciach. Presety to zestawy ustawień, które mogą naśladować styl danego fotografa, wprowadzać charakterystyczny nastrój na zdjęciach (przykładowo podkreślać letni charakter fotografii) czy po prostu zadbać o świetną prezencję kadrów poprzez odpowiednie ustawienie kontrastu, kolorystyki czy jasności.

Presety często są kojarzone z filtrami fotograficznymi. Jako że oba narzędzia pozwalają na łatwe uzyskanie bardzo ciekawych efektów fotograficznych, zajmiemy się nimi jednocześnie w tym artykule. Warto jednak rozróżnić, że o ile presety to gotowe ustawienie parametrów danego oprogramowania (presety dostępne są także dla aplikacji mobilnych), filtry stanowią już raczej gotowy efekt na zdjęciach. Oznacza to, że w pierwszym przypadku możliwe jest korygowanie niemal wszystkich elementów zdjęcia, natomiast filtr pozwala najczęściej jedynie na określenie intensywności ich wpływu na obraz.

preset

Presety – jak z nich korzystać?

Swoje presety często udostępniają profesjonalni fotografowie, których styl spodobał się entuzjastom ich zdjęć. Takie presety nie tylko pozwalają uzyskiwać podobne efekty, ale przede wszystkim umożliwiają w szybki sposób uzyskanie świetnych efektów na zdjęciach. Presety dostępne są dla różnych aplikacji. Omówimy je na przykładzie oprogramowania Adobe Lightroom.

W sieci dostępnych jest wiele ciekawych presetów fotograficznych. Po odnalezieniu swoich ulubionych (często konieczne jest wykupienie licencji na użytkowanie danych presetów) wystarczy pobrać je na dysk komputera i skopiowanie do odpowiedniego katalogu używanej aplikacji do edytowania zdjęć. W przypadku Lightrooma można je także zaimportować do programu poprzez interfejs użytkownika. Następnie odpowiednie presety pojawiają się na liście dostępnych presetów. Teraz wystarczy tylko kliknąć poszczególne presety, aby natychmiast odmienić własne zdjęcia.

Po wybraniu ulubionego presetu można jeszcze edytować jego ustawienia. Gdy go aktywujesz, zobaczysz, że suwaki i ustawienia Lightroom pozmieniają się w różny sposób. Eksperymentując z suwakami można jeszcze dopasować dany preset do konkretnego zdjęcia. I tak w kilku prostych krokach Twoje zdjęcia odmienią się nie do poznania.

słoneczniki

Dlaczego warto używać presety?

Presety pozwalają na błyskawiczne odmienienie zdjęć, tak aby wyglądały bardziej profesjonalnie czy miały stylowy wygląd. Presety są także często wykorzystywane przez komercyjnych fotografów, gdyż zdecydowanie przyspieszają obróbkę zdjęć. Zamiast każdorazowo dostosowywać parametry danego zdjęcia, można dzięki presetom dopasować jasność, kontrast czy kolorystykę fotografii za pomocą kilku kliknięć. W przypadku konieczności obróbki setki zdjęć z sesji ślubnej czy wakacyjnej wycieczki presety okazują się niezastąpione.

Filtry fotograficzne — jak je używać?

Innym ciekawym sposobem na odmienienie własnych zdjęć jest zastosowanie filtrów fotograficznych. Dostępne są one zarówno w aplikacjach do obróbki zdjęć, jak i z poziomu sprzętu fotograficznego. Zajmiemy się w szczególności tym drugim przykładem.

W szczególności ze świetnych filtrów fotograficznych słyną aparaty FujiFilm. Modele tego producenta z serii X posiadają tryb symulowania filmów światłoczułych. Dzięki niemu możesz w łatwy sposób uzyskać wygląd fotografii, który będzie przywodził na myśl popularne materiały światłoczułe. Możesz więc poczuć się jak w erze fotografii tradycyjnej. W połączeniu z retro wyglądem aparatów FujiFilm X będzie to świetne nawiązanie do klasycznych czasów fotografii.

preset

Aparaty z serii FujiFilm X są w stanie naśladować efekty tradycyjnych technik wywoływania filmów. Dzięki temu symulują nie tylko konkretne materiały światłoczułe, ale nawet to, w jaki sposób były obrabiane. Jako że obydwa te czynniki miały niegdyś wpływ na finalny wygląd zdjęcia, to bezlusterkowce FujiFilm umożliwiają naśladowanie nawet specyficznych efektów.

Wśród filtrów dostępnych w aparatach można także znaleźć różne opcje czarno-białych zdjęć czy artystyczne filtry kreatywne. Ten drugi typ pozwala bawić się różnymi efektami, tak aby nadać nietypowy i oryginalny charakter zdjęć. Filtry fotograficzne wybiera się w menu aparatu i większość modeli aparatów umożliwia podglądanie efektu ich działania w wizjerze lub na ekranie LCD. Część modeli pozwala nawet na używanie ich w trakcie filmowania. Gotowe obrazy można zapisać zarówno z wykorzystywanym filtrem, jak i w formie surowych plików, tak aby ostatecznie móc wybrać między oryginalną fotografią i filmem lub z nałożonym efektem.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *