Co powinieneś wiedzieć o aparatach kompaktowych? - Blog FOTOJOKER.pl

Co powinieneś wiedzieć o aparatach kompaktowych?

aparat kompaktowy

Gdy chcemy kupić aparat fotograficzny okazuje się, że wybór jest tak duży, że zaczynamy zastanawiać się co wybrać. Lubimy różnorodność, ale czasem czujemy się przytłoczeni gąszczem opcji. Tu nie chodzi tylko o mniejszą czy większą cenę – nie zawsze ten najdroższy sprzęt jest tym najlepszym. Najlepiej więc oprzeć wybór o przemyślenie swoich potrzeb. Co jeśli poszukujemy aparatu kompaktowego? Pomożemy Ci artykułem.

Aparat kompaktowy czyli jaki?

Aparaty kompaktowe to aparaty fotograficzne cechujące się niewielkimi rozmiarami. Ich budowa jest dość prosta, a ilość funkcji ograniczona, co oczywiście nie oznacza, że jest to sprzęt prymitywny. Większość modeli dostępnych na rynku posiada zazwyczaj niewymienny, stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy obiektyw. Pierwsze aparaty fotograficzne kompaktowe pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 30-tych XX wieku. Dużym przełomem w ich rozwoju była automatyzacja aparatów, do której doszło w latach 60-70 XX wieku.

Zalety aparatów kompaktowych

Aparaty kompaktowe posiadają wiele zalet, wśród których użytkownicy wymieniają najczęściej właśnie niewielkie gabaryty, a także łatwość obsługi. Ograniczenie funkcji jest bardzo korzystne i to ono w dużym stopniu decyduje o prostocie aparatu. Aparaty kompaktowe sprawdzają się doskonale wśród osób, które nie potrafią odnaleźć się wśród dużej ilości funkcji i boją się, że mogliby coś zepsuć. To też pomysł dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z fotografią, a już chcą bawić się najpierw w fotografowanie, potem w przeróbkę zdjęć na komputerze, aż w końcu te zdjęcia drukują nie tylko jako ciekawe odbitki (zdjęcia Art).

Zanim kupimy taki sprzęt, warto zastanowić się nad pytaniem o cechy dobrego aparatu kompaktowego. Co należy wziąć pod uwagę? Duże znaczenie ma producent sprzętu, gdyż znane od lat firmy dają nam gwarancję dobrej jakości i niezawodności wybranego przez nas sprzętu. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na typ matrycy, megapiksele, a także przekątną monitora LCD czy na elementy pozwalające ustawień ostrości, ekspozycji. Wszelkie dodatkowe funkcje też warto przejrzeć. Aparaty kompaktowe tak jak i inne rodzaje aparatów fotograficznych, mogą mieć lepsze i gorsze parametry, a to od nich zależy jakość wykonanych przez nas zdjęć. Nie licząc oczywiście wprawnego oka fotografa i kreatywności.

Wady aparatów kompaktowych

Jak każdy sprzęt, tak i aparaty kompaktowe mają pewne wady. Osoby, które zawodowo zajmują się fotografią wskazują, że w ich przypadku, tego typu aparaty nie sprawdzą się. Dlaczego? Ponieważ mały aparat i skondensowane elementy czy brak możliwości wymiany obiektywu, będą przekładać się na niższą jakość zdjęć. Również mała liczba funkcji jest dla zawodowców nie do przyjęcia.

W przypadku aparatów kompaktowych wyraźnie widoczne jest wolniejsze wykonywanie zdjęć w trybie seryjnym. Dość istotną wadą, wskazywaną szczególnie właśnie wśród zawodowców jest zbyt mała możliwość kontroli parametrów i brak trybu manualnego, który występuje wyłącznie w droższych modelach kompaktowych. Szukasz ze względu na markę? Przejrzyj naszą ofertę poniżej takich producentów jak: Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus, Panasonic, Polaroid, Sony. Poniżej kilka propozycji.

aparaty kompaktowe w fotojoker

Nowoczesne kompakty to…

…współpraca ze smartfonami poprzez Blootooth czy WiFi, filmy w Full HD, ładowanie poprzez USB (nawet zwykłą ładowarką smartfonową) i wiele innych funkcji, które kiedyś kojarzyły się tylko z dużymi aparatami. Obecnie aparat kompaktowy to również świetna jakość zdjęć i łatwość ich udostępniania. Przykład zalet droższego modelu? Canon PowerShot G9 X Mark II (srebrny).

“Kompaktowa konstrukcja, doskonałe parametry i wyniki. Bez trudu uwieczniaj wydarzenia w profesjonalnym stylu na zdjęciach i filmach oraz dziel się nimi korzystając ze stylowego aparatu o niezwykle smukłej konstrukcji… Zaawansowane technologie zapewniają minimalną lub całkowitą kontrolę nad ustawieniami i stanowią źródło kreatywnych rozwiązań zbliżających ten aparat do lustrzanek cyfrowych.” – tak o Canon PowerShot G9 X Mark II piszemy na stronie naszego sklepu e-fotojoker. Sprawdzisz?

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *