Archiwizacja zdjęć - Blog fotograficzny FOTOJOKER.pl

Archiwizacja zdjęć

archiwizacja zdjęć

Archiwizacja zdjęć brzmi przestarzale? Wciąż jednak jest potrzebna. Mimo, że możliwość robienia zdjęć cyfrowym aparatem, w przeciwieństwie do aparatów analogowych daje fotografującemu znacznie swobody. Przeglądanie zdjęć na wyświetlaczu aparatu i nawet ich drobna edycja z pozycji samego sprzętu nikogo już dzisiaj nikogo nie dziwi – to codzienność XXI wieku.

Tymczasem mając do dyspozycji aparat analogowy wykonane przez nas zdjęcia były niewiadomą do momentu wywołania negatywu i wykonania odbitek. Każda “klatka” nie tylko miała swoją “cenę”, ale przede wszystkim człowiek zastanawiał się nad fotografowaniem. Obecne możliwości sprzętu pozwalają nam na robienie olbrzymich ilości zdjęć, których nie musimy wywoływać. Możemy je usuwać czy też archiwizować w pamięci komputera. Problem pojawia się w momencie (dotyczy to w dużej mierze nowych adeptów fotografii), gdy nasze archiwum np. z wycieczki do lasu, pokazu motocyklowego zaczyna nas przerastać pod względem ilości fotografii. Z takich zdjęć tak naprawdę tylko 5-10 jest super, a reszta to jakiś dziwny sentyment.”Zostawię, bo fajnie było”. Ww dużej jednak mierze okazuje się, że w ten sposób nie tylko zapychamy dyski swoich komputerów “śmieciowymi zdjęciami”, ale też mamy później poważny problem z odszukaniem tego, co dla nas najważniejsze. Gdy zarabiamy na zdjęciach, wiadomo, że “czas to pieniądz” i chcemy akurat na szybko pokazać konkretne zdjęcie. Wtedy zaczyna się tragedia.

Jak nie utonąć w swoich fotografiach ?

Jeżeli lubisz fotografować i fotografujesz bardzo dużo to archiwizacja zdjęć z czasem stanie się koniecznością. Najlepszym rozwiązaniem problemu zbyt dużej ilości fotografii będzie utworzenie na dysku jednego folderu np. “Moje Foto” (oczywiście nazwę wybierzcie sami). Następnie w podfolderach utwórzcie folder z rokiem, w którym wykonujecie zdjęcia np. 2014.  Będzie folder, do którego będziecie wrzucać inne foldery z waszych fotograficznych przygód. W opisach tych folderów używajcie zapisu np. 2014-03-09 Wyprawa w Tatry. W taki sposób możecie zapanować nad fotograficznym bałaganem w prosty sposób, pod warunkiem, że jesteście w tym wypadku systematyczni. Jeżeli nie, zawsze możecie skorzystać z darmowych przeglądarek do zdjęć i archiwizatorów zdjęć. Osobiście sam korzystam z przeglądarki zdjęciowej Fastone. Jest to bardzo prosty program, który można pobrać za darmo z Internetu.

Jeżeli chodzi o Photoshopa to nie jest on programem prostym i intuicyjnym – wymaga czasu i co najmniej podstawowego doświadczenia – bardzo pomocne w obsłudze tego programu są różne “tutoriale” – poradniki, których polecam szukać w serwisie Youtube. Photoshop to olbrzymie narzędzie do obróbki – praktycznie podstawowe narzędzie każdego grafika – tymczasem jeżeli chodzi o fotografowanie – daje olbrzymie możliwości.

Istnieją tańsze rozwiązania?

Znacznie prostszym i tańszym narzędziem jest wspomniany już Lightroom, którego uwielbiam – znajdziecie tutaj praktycznie wszystko, co powinien mieć na wyposażeniu każdy cyfrowy fotograf. Zaawansowana edycja zdjęć, zmiany kontrastu czy też odszumianie zdjęć – wszystko to jest dość intuicyjnie zaszczepione w programie. Możemy tutaj przygotować również nasze fotografie do druku – tworzyć prezentacji itp. (lista możliwości jest naprawdę duża). Lightroom jest świetny nie tylko w obrabianiu zdjęć, ale przede wszystkim przy przeglądaniu dużych ilości zdjęć i pozbywaniu się ich – czyli selekcji. Ponadto za sprawą wprowadzania odpowiednich haseł – (słowa klucze, które możemy przypisać do dowolnych fotografii)- pozwala na idealne zarządzanie nawet potężnym archiwum fotograficznym. Za pośrednictwem takiego narzędzia – wpisując hasło np. Kwiatek czy też droga – program wyszuka nam wszystkie tak zapisane zdjęcia – nie będziemy musieli tracić godzin w poszukiwaniu upragnionego zdjęcia.

Bądź własnym krytykiem

Bez względu na to z jakiej techniki – programu korzystacie, pamiętajcie aby być własnym krytykiem. Jeżeli zdjęcie jest kiepskie – nieostre itp. nie trzymajcie tych śmieci na dysku! Po zakończonym fotografowaniu, gdy będziecie zrzucać swoje zdjęcia na komputer wystarczy, abyście pamiętali o najważniejszym – w pierwszej kolejności dokonajcie szczerej selekcji materiału i usuwajcie wszystko co nadaje się do kosza – niech pozostaną tylko najlepsze prace, nad którymi będziecie mogli dalej popracować w swoich cyfrowych ciemniach. Archiwizacja zdjęć to dobry sposób na to, aby z biegiem czasu śledzić swoje postępy.

Może sposobem na uporządkowanie własnych prac będzie też CEWE FOTOKSIĄŻKA?

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Kamil Żyła

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *