Aparat jednorazowy - warto kupić? - Blog FOTOJOKER.pl

Aparat jednorazowy – warto kupić?

aparat jednorazowy

Niektórzy zastanawiają się czy warto inwestować w aparaty jednorazowe. Może lepiej rozważyć zakup sprzętu, który posłuży dłużej? Takie sprzęty cieszą się w ostatnim czasie sporą popularnością, szczególnie w okresie szukania prezentu na święta lub w rozmyślaniach o pierwszym aparacie do fotografowania dla dziecka. Są też tacy, którzy na wyjazdy weekendowe lub na wakacje zabierają aparat jednorazowy, aby nie musieć się martwić o zniszczenie czy zagubienie droższego sprzętu. Jak to jest? Czy to się opłaca?

Czym są aparaty jednorazowe?

Aparaty jednorazowe to specyficzny sprzęt fotograficzny, który przeznaczony jest do jednorazowego wykorzystania. Wewnątrz aparatu znajduje się klisza, na której utrwalane są zdjęcia. Klisza ma to do siebie, że miejsce na zdjęcia jest ograniczone, a gdy się skończy, należy udać się z nią do fotografa. Ten, wykorzystując specjalistyczne środki chemiczne, wywoła zrobione przez nas zdjęcia w ciemni. Brzmi trochę jak klasyka? Niektórzy wciąż uważają takie wywoływanie za ciekawe.

Jakie są wady i zalety aparatów jednorazowych?

Jak każdy sprzęt, tak i aparaty jednorazowe mają swoje wady i zalety. Wiele zależy od tego, do czego, jako fotograf, przywiązujemy uwagę. Jeśli lubimy robić dużo zdjęć, wówczas nie za bardzo opłaca nam się inwestować w jednorazowe zestawy. Wtedy warto pomyśleć o zakupie “normalnego” aparatu cyfrowego, a potem zamawiać druk zdjęć.  Aparaty jednorazowe mogą natomiast okazać się doskonałym rozwiązaniem dla dzieci. Szczególnie, że wśród atutów aparatów jednorazowych wskazuje się przede wszystkim ich cenę. Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą natomiast, że główną wadą jest fakt, że zdjęcia można oglądać dopiero po ich wywołaniu, a także negatywny wpływ czynników na jakość fotografii (np. słabe oświetlenie).

Dla kogo aparat jednorazowy?

Aparat jednorazowy to doskonałe rozwiązanie np. dla dzieci, które wyjeżdżają na wycieczkę szkolną. Ograniczona liczba miejsca na zdjęcia w aparacie sprawi, że będą one mądrze decydować o tym co warte jest uwiecznienia. Będzie to też dla niego lekcja historii – bo dziś przecież dzieci często mają już smartfony i tym fotografują. Jak jest więc przewaga aparatu jednorazowego nad smartfonem? Otóż aparat jednorazowy Fujifilm Quick Snap Marine robi zdjęcia pod wodą, a smartfon Twojego dziecka pewnie nie.

aparat jednorazowy

Jeśli więc na wycieczce przewidziane są kąpiele w basenie czy wizyta w aquaparku, to kadry jak ten powyżej Twoje dziecko wykona bez problemu. Poprosi kolegę lub zrobią sobie zdjęcia grupowe. Podwodne pozowanie to większa frajda niż klasyczne uśmiechy do zdjęcia. Poza tym, jest to model stosunkowo tani, a w zestawie znajduje się aparat z wbudowaną, automatyczną lampą błyskową. Zasięg lampy ograniczony jest do ok. 4 m, a podwodne zdjęcia robi się do 10 metrów głębokości.

aparat jednorazowy

Oczywiście tym aparatem można też zrobić klasyczne zdjęcia na powietrzu i w pomieszczeniach – niekoniecznie od wodą (film o czułości 800ASA, ilość klatek – 27).

Jeśli jednak chcesz przekonać swoje dziecku (lub siebie) do aparatu jednorazowego to podwodne zdjęcia są największą zaletą i przewagą. Oczywiście opcją jest też po prostu wodoodporne etui czy odbudowa na smartfon (ale te są najczęściej droższe od samego aparatu jednorazowego, który Ci tu polecamy). Poza tym, czy zaryzykujesz swój drogi smartfon na kąpiel z nim?

Jednorazowy aparat będzie też doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie robią wielu zdjęć, lecz korzystają z takiego sprzętu sporadycznie. A może zbierz znajomych i zafundujcie sobie wyzwanie wyjazdowe. Niech każdy kupi taki aparat i robi nim zdjęcia, a po powrocie wspólnie wybierzecie tego, który zrobił najlepsze kadry. Wtedy naprawdę sprawdzicie wprawność oka, a nie możliwości sprzętu…

Sprawdź też Fujifilm QuickSnap (aparat jednorazowy)  lub Ilford BLACK & WHITE (aparat jednorazowy) . A także skorzystaj z naszych usług analogowych.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

20 komentarzyZostaw komentarz

  • To naprawdę jednorazówki – nie ma opcji dokupienia później kliszy. To jednak sposób na dotknięcie fotografii analogowej bez wydawania na to dużego budżetu. Coś co młodzi fotografowie też powinni sprawdzić nim wrócą do smartfona i innej fotografii cyfrowej 🙂

   • Mam taki aparat i jak mam z niego wywołać negatyw gdzie go zanieść i w jakiej to cenie by się odbylo za cała rolke ( 39 zdj). Chodzi mi o wywołanie negatywu w postaci po 6 zdj na pasek ( nie wiem czy pan zrozumie ) . Najlepiej gdyby to był punkt w Krakowie .

    • Zachęcam do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta lub na czacie. Tam uzyska Pani wszystkie informacje, które Panią interesują.

     • Czy dane zdjęcia da się jakoś przenieść na pendrive lub kartę kartę sd

     • Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące sprzętu fotograficznego. Zapraszamy do kontaktu pod numerem +48 77 40 63 245.

 • Wszystkie zdjęcia trzeba zrobić jednego dnia czy można robić w odstępach czasu ( na przykład 2 zdjęcia zrobimy w poniedziałek a kolejne w czwartek ) ?

 • Wszystkie 27 zdjęć trzeba zrobić w jednym dniu czy można w odstępach czasu (na przykład 2 zdjęcia w poniedziałek a następne w czwartek ?)

  • To aparat jednorazowy, a nie jednodniowy 🙂 Po prostu to możliwość wykonanie 27 zdjęć, ale bez ograniczenia czasowego.

 • A czy sugerowana data ważności jest nieprzekraczalna? Czy aparaty jednorazowe przestają działać po jakimś czasie? znalazłam dobra ofertę powystawowych aparatów jednorazowych, których data ważności skończyła się w 2017 i zastanawiam się czy coś z nich jeszcze wyjdzie?

  • Nie możemy wypowiadać się za produkty zakupione gdzieś indziej. U nas sprzęty są nowe.

 • aby wywołać zdjęcia należy zanieść aparat do fotografa i on sam zajmie się kliszą??
  i czy w każdym salonie jest możliwe wywołanie zdjęć z jednorazówki i jaki jest koszt (27 zdjęć)

 • A jak aparat i klisza znosi przelot samolotem? Tu chodzi mi bardziej o prześwietlania i kontrole bezpieczeństwa – ewentualne zepsucie klisz (o takiej sytuacji słyszałam u polaroida)

 • A jak z wpływem na ekologię tych produktów? Lądują na śmietnikach po spełnieniu funkcji, czy trafiają do całkowitego recyclingu…. jeśli tak to gdzie?

 • Proszę o poradę, robiłam zdjęcia aparatem jednorazowym, na górze odlicza ile jeszcze zostało klatek do zrobienia (przynajmniej tak myślałam), ale kiedy dałam do wywołania i wróciła później klisza, to okazało się, że mnóstwo klatek było pustych. Czy zdjęcia należy robić do momentu aż nie da rady już przekręcić kliszy, czy do momentu jak wskaże liczbę 0?

  • Dzień dobry,oczywiście z przyjemnością pomożemy rozwiązać problem i dalej uwieczniać Pani piękne wspomnienia. Na pytania związane ze sprzętem swojej profesjonalnej porady udzieli Pan Kamil, który podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zachęcamy do kontaktu na czacie na stornie CEWE FOTOJOKER.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *