Aparat fotograficzny dla dziecka - najlepszy prezent - Blog FOTOJOKER.pl

Aparat fotograficzny dla dziecka – najlepszy prezent

Aparat, czyli najlepszy przyjaciel dziecka

Dzień Dziecka, komunie, urodziny, zakończenie roku szkolnego czy wszystkie inne okazje do sprezentowania czegoś dziecku lub młodemu człowiekowi, mogą przyprawić o ból głowy. Nie trzeba jednak sięgać po aspirynę i narzekać, lecz skorzystać z naszej podpowiedzi. Aparat fotograficzny dla dziecka? Według nas nie ma lepszego podarunku.  Dlaczego? Przekonasz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

1. Rozwija wyobraźnię i uczy

Aparat fotograficzny dla dziecka może oznaczać narzędzie młodego artysty, który kiedyś będzie tworzył urzekające fotografie podróżnicze, przejmujące reportaże lub oryginalne dzieła sztuki fotograficznej. Każdy z wielkich przecież kiedyś zaczynał, a fotograf, choć obrazuje to co znajduje się przed obiektywem, też potrzebuje wyobraźni. Musi widzieć świat inaczej, bardziej przestrzennie, patrzeć na otoczenie kadrami, a nic lepiej nie rozwija wyobraźni młodego fotografa niż praktyka.

Aparat uczy i bawi - aparat fotograficzny dla dziecka, najlepszy prezent2.Uwrażliwia na otoczenie

Artyści uważani są za osoby, które nie przechodzą przez życie obojętnie. Także fotograf z czasem staje się bardziej empatyczny, bardziej dociekliwy, czuje, że świat ma mu coś do przekazania i chce tego słuchać. Młody fotograf swoim aparatem uwiecznia dla nas momenty. Aparat fotograficzny dla dziecka będzie czymś więcej niż zabawką.

3. Poprawia spostrzegawczość

Fotograf musi widzieć więcej, niezależnie od tego czy zajmuje się fotografią reportażową czy artystyczną. Przecież, aby pokazać swoimi pracami jakieś wartości i zachwycić jakością, musi mieć coś do przekazania – coś, co zobaczył nasz młody fotograf, a nie widzieli inni dopóki nie obejrzeli jego zdjęć. Gdyby nie czujny wzrok fotografa i obiektyw jego aparatu, mało kto wiedziałby jak z bliska wygląda motyl lub jakie skrzydła ma lecący ptak.

4. To gadżet, który szybko się nie nudziFotograf widzi więcej - aparat fotograficzny dla dziecka, najlepszy prezent

Choć technika zawsze idzie nieubłaganie do przodu, a aparat, jako urządzenie, nie będzie służyć wiecznie, to zazwyczaj można cieszyć się nim długo. Siłą rzeczy zaczynamy od prostszych sprzętów, uczymy się, a następnie przechodzimy na coraz to bardziej zaawansowane i osiągamy progres jakościowy. Aparat to narzędzie bez którego fotograf nie może istnieć i tak jak długo ma go w rękach, niezależnie od typu, tak długo nie zgaśnie jego fotograficzna pasja. Dzieci czy młodzież mają dużo hobby i często zmieniają się im zainteresowania, ale akurat fotografia, u prawdziwych pasjonatów, nie znika prędko, a rozwija się z czasem. To interesujący prezent na Dzień Dziecka, komunię lub urodziny.

Aparat i nuda? Nigdy - aparat fotograficzny dla dziecka, najlepszy prezent5. Pozytywnie zajmuje czas dziecka

Dzieci nudzą się nie tylko w czasie deszczu. Jak wiemy, młodość ma swoje prawa i niestety, jeśli dziecko nie ma zajęcia, rośnie szansa, że znajdzie sobie coś niekoniecznie dobrego do robienia. Może popaść w złe towarzystwo, może sięgnąć po używki lub po prostu popełnić jakieś głupstwo. Jako rodzice, musimy zadbać o pozytywne zajęcie czasu dziecka, zgodnie z jego pasjami. Te warto rozwijać jak tylko je zauważymy. Fotografia jest szczególnie pociągająca, jeśli odpowiednio zaszczepi się ją w młodym człowieku. Aparat fotograficzny dla dziecka to świetna rozrywka, która bawi i uczy.

6. Pomaga znaleźć przyjaciół

Aparat bawi niejedno dziecko - aparat fotograficzny dla dziecka, najlepszy prezentPasja zawsze łączy. Jeśli ktoś lubi grać w piłkę, dołącza do drużyny. Jeżeli ktoś lubi gotować, przygotowuje posiłki dla rodziny i cieszy się nimi razem z nią. Gdy ktoś lubi fotografować, nawiązuje relacje z innymi fotografami. Uczęszcza na warsztaty, odwiedza wystawy, rozmawia z ludźmi o swoich pracach i zdjęciach innych. Uspołecznia się w pozytywnym sensie. Fotograf to nie zawsze samotnik z aparatem, lecz także uczestnik spacerów fotograficznych, warsztatów, wystaw czy targów foto. Aparat fotograficzny dla dziecka to łączenie jego pasji z towarzyskim aspektem jego tożsamości.

7. Uczy i łączy z rodzicem

Mama, aparat i dziecko - aparat fotograficzny dla dziecka, najlepszy prezentOwszem, dzieci chcą mieć smartfony, które mają aparat i ten jest zawsze pod ręką. My w młodości, jeśli posiadaliśmy aparat fotograficzny, to był to np. analogowy Zenith. Samodzielne wywoływanie zdjęć, wymiana kliszy, brak możliwości łatwego retuszu na komputerze, były trudnościami, ale wspominamy je z nostalgią. Jeśli dziecko „połknęło bakcyla” fotografii, to możemy je zainteresować historią i wymienić się wspólnie informacjami – od dziecka nauczymy się nowszej technologii, a my pokażemy jak to się robiło kiedyś. Taki prezent na Dzień Dziecka, wraz z rodzicem uczy historii lepiej niż niejeden podręcznik. Aparat fotograficzny dla dziecka to jego połączenie z dorosłym – tak tworzy się więź.

8. Uwieczni ważne momenty

Im dziecko starsze, tym często ciężej namówić je na wspólne zdjęcie (nastoletni wiek buntu uznaje to za stratę czasu). Ciągłe bieganie za naszym dzieckiem i zmuszanie go do zdjęć też nie wchodzi w grę. Będąc dorosłym, chętniej wracamy do momentów z dzieciństwa, prawda? Dlatego najlepiej dać swojemu dziecku aparat fotograficzny i trochę wolności – niech uwiecznia swoje ważne momenty.

aparat fotograficzny dla dziecka, najlepszy prezent

9. Można tworzyć super fotoprezenty

Dzięki zrobionym zdjęciom, młody człowiek może nie tylko tworzyć galerię – dzielić się efektami pracy w Internecie. Ciekawe zdjęcie to pierwszy krok do stworzenia np. kubka, zegara, poduszki, pudełka na śniadanie, obrazu na drewnie z własnoręcznie zrobioną fotografią. Aparat fotograficzny pozwoli ozdobić mu swój pokój według własnego pomysłu. Przekazując taki prezent na Dzień Dziecka, dajesz mu nie tylko przedmiot, lecz także możliwości realizacji własnych pomysłów.

Najlepsze aparaty fotograficzne na rynku oraz akcesoria znajdziesz w sklepie Fotojoker (kliknij, aby przejść)

Sklep FotojokerŹródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos

Sprawdź też jak fotografować dzieci – nasz artykuł “Niesforne maluchy w kadrze” znajdziesz TUTAJ

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

11 komentarzyZostaw komentarz

    • Nie będę wskazywał konkretnego modelu, ale najlepiej zacząć od czegoś prostego (od 300 zł), aby dziecko uczyło się podstawowych zasad fotografowania – kompozycji itd. U młodego fotografa najpierw wyćwiczy się “oko”, na lepszy sprzęt przyjdzie czas 🙂 Nie patrzmy na mln pikseli, ważniejszy jest zoom i stabilizator obrazu (ekran dotykowy odradzam, ubrudzi się).
      Od kiedy zaczynać? Jak najwcześniej, gdy tylko dziecko zainteresuje się zdjęciami i aparatem, jeśli np. ładnie rysuje, to już pierwszy znak, że może dobrze fotografować.

  • Ciekawy pomysł. W sumie patrząc na zainteresowanie robieniem zdjęć przez córkę – nie wiem czemu jeszcze nie wpadłam na kupno takiego prezentu 😀 Przydałby się jeszcze wpis co wybrać 😀 dla 10 -latka 🙂 Źeby fajnie działało i miało szansę przeżyć 😀

  • No moje małe Zaciechy mają taki gorszej jakości apart i potwierdzam: chodzą, wyszukują obiekt zainteresowania, układają, formują, cykają. Zabawy tyle przy tym, że tylko po domu słyszę rechot 😉 Naprawdę, niezła sprawa, bo i manualnie ćwiczą przecież małe paluszki. A mają te paluszki niespełna 3 i 5 latek.

  • Bardzo fajny artykuł, dużo plusów aparatu. Tylko akurat w moim wypadku to nie zadziałało – pamiętam, mój pierwszy aparat znudził mi się po niecałej dobie. Ale pomysł dobry 🙂

  • Wcale nie uważam, by to był zły pomysł z tym aparatem, tym bardziej, że niektóre dzieciaki od małego już maja jakieś talenty w tym kierunku. Jednak warto też, by bawiły się także tym co rówieśnicy jak na przykład https://www.urwis.pl/klocki/klocki-lego/lego-ninjago/ninjago-nocna-zjawa-ninja , które pochłaniają uwagę wielu chłopców. Jasne, aparat to już prezent bardziej dostosowany do poważniejszych “wyczynów”, ale dziecko powinno pozostać dzieckiem.

  • […] Wybierając aparat dla dziecka warto uwzględnić wszystkie istotne elementy, aby taki prezent był naprawdę trafiony. Dziecko na pewno woli pisać list do św. Mikołaja niż… reklamację do niego. Aparaty fotograficzne, które pokocha Twoje dziecko pozwolą na rozwijanie pasji i wrażliwości na otaczający świat. Aparaty fotograficzne dla dzieci to doskonała inwestycja w hobby Twojego dziecka. Częstym sposobem na wykorzystanie zdjęć zrobionych przez dzieci jest zaprojektowanie własnych fotoprezentów. Doskonałym pomysłem na prezent może być zdjęcie naszego dziecka na zabawkach np misiu z zdjęciem lub puzzle z własnym zdjęciem. A dlaczego aparat fotograficzny to najlepszy prezent dla dziecka? Pisaliśmy o tym w innym artykule. […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *