8 pomysłów na kreatywne zdjęcia w domu - Blog FOTOJOKER.pl

8 pomysłów na kreatywne zdjęcia w domu

kreatywne zdjęcia w domu

Uwielbiamy spędzać czas w domu, w którym odpoczywamy, śmiejemy się i czujemy się bezpiecznie. Warto to wykorzystać i rozwinąć Twoją fotograficzną pasję. Twoje mieszkanie może stać się wyjątkowym obiektem do fotografowania. Wystarczy uruchomić Twoją kreatywność i wykorzystać przedmioty i przestrzeń, w której przebywasz na co dzień. Zobacz, jak możesz wykorzystać wolne popołudnie lub weekend i pobawić się aparatem. Możesz zainspirować się i poznać 8 pomysłów na kreatywne zdjęcia w domu.

Makrofotografia w Twoim domu

Obiektywy typu zoom pozwalają na zyskanie zupełnie nowej perspektywy i umożliwiają spojrzenie na przedmioty, naturę w zupełnie innym świetle. Możesz odkryć niezwykłe szczegóły i detale. To świetny pomysł, by wykorzystać makrofotografię w czasie zabawy z aparatem w domu. Mając zamocowany do aparatu obiektyw zoom, wykonaj nieco dłuższą ekspozycję. Jak długą to już kwestia eksperymentu. Na początku spróbuj przykładowo 5 sekund. W trakcie naświetlania kadru zacznij poruszać ogniskową. Zobaczysz, jak na zdjęciu rzeczywistość zaczyna się w ciekawy sposób rozmywać.

fotoobraz ze zdjęciem

Stwórz Fotoobraz z Twoim zdjęciem

Możesz wykorzystać rzeczy, które masz pod ręką na przykład przekrojone na pół pomarańcze i sfotografować je, wykorzystując obiektyw z zoomem. Możesz się zdziwić, jak zachwycające efekty uzyskasz, skupiając się na detalach. Świetnym pomysłem byłaby wykorzystanie tego zdjęcia jako Fotoobrazu. Czy nie pięknie wyglądałby w kuchni jako smakowita dekoracja?

Miniaturowy świat w Twoim domu

Tworzenie miniatur i na podstawie nich tworzenie fantastycznych scenek, które następnie są utrwalane w aparacie to metoda twórcza wielu uznanych fotografów. Przykładowo warto zapoznać się z twórczością Franka Kunerta czy Derricka Lina. W szczególności drugi z wymienionych artystów może być inspirujący z perspektywy poruszanego w tym artykule tematu. Otóż fotograf ten tworzy swoje scenki na… blacie biurka. W ciekawy sposób łączy rzeczy codziennego użytku (spinacze, kubki, kartki papieru, ołówki, długopisy i inne), tak aby stworzyć sceny żywcem wyjęte z tętniącego miasta.

kreatywne zdjęcia w domu

Do zabawy w fotografowanie miniatur wykorzystaj to co masz pod ręką. Wybierz dany przedmiot i spróbuj na niego spojrzeć jak na rekwizyt takiej scenki. Baw się i podążaj za tym przedmiotem, budując wokół niego historię. Możesz też wykorzystać zabawkowe figurki zwierząt czy klocki. Podczas tej zabawy przydatny będzie obiektyw makro lub z funkcją makro taki jak przykładowo Tamron 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro 1:2 (Nikon).

Kreatywne zdjęcia w domu – zabawa wodą i światłem

kreatywne zdjęcia w domu

Fotografowanie wody dostarcza wielu pięknych kadrów. Przedmiot zanurzony w cieczy charakteryzuje się zupełnie innym kształtem i to fantastycznie można uchwycić w obiektywnie aparatu. Możesz kupić wiosenny bukiet kwiatów i fotografować ich łodygi w wazonie lub próbować uchwycić moment wrzucania jakiegoś przedmiotu do naczynia napełnionego wodą. Świetnym sposobem na zabawę jest również wykorzystanie światła, pomocny będzie przy tym panel LED z filtrami żelowymi. Refleksy, które powstaną na suficie lub ścianach naczynia będą tworzyć fantazyjne kształty i barwy. Zacznij je fotografować i baw się w fotografię abstrakcyjną. Możesz świetnie się bawić, odkrywając wiele właściwości wody i zdobywać nowe umiejętności fotograficzne, a to wszystko w Twoim domu, w którym uwielbiasz spędzać wolny czas.

Ciekawa forma portretu

kreatywne zdjęcia w domu

Kolejnym intrygującym pomysłem jest zorganizowanie sesji portretowej, w której jednak nie będzie widać… twarzy. To nieco przewrotne podejście, w szczególności pamiętając, że twarz to najbardziej charakterystyczny element każdego portretu, a spojrzenie ludzkie potrafi hipnotyzować i być tym, co wygrywa uwagę widzów, ale z pewnością taki pomysł dostarczy Ci wielu interesujących doświadczeń. I pozwoli zrobić niecodzienne, niebanalne fotografie. To świetny sposób, by spędzić trochę czasu razem. Taka niecodzienna rozrywka na pewno dostarczy Wam wiele zabawy, a także pozwoli rozwinąć Wasze umiejętności i jeszcze bardziej się do siebie zbliżyć. Możecie przygotować się do takiej sesji i wykonać specjalny makijaż dłoni, by zasłonięta twarz była jeszcze bardziej tajemnicza. Twarz zasłonić możesz również za pomocą kwiatów, kapelusza, książki.

Malowanie światłem – bądź jak malarz we własnej pracowni

Malowanie światłem to dosyć popularna technika, po którą warto sięgać zawsze. Także w swoich czterech ścianach. Polega ona na realizowaniu długich ekspozycji w trakcie, których porusza się źródłem światłą ciągłego (latarką bądź małym panelem LED) przed obiektywem. W efekcie na obrazie zapisują się smugi światła, które wyglądają jak pociągnięcia pędzlem.

plakat

Zaprojektuj wyjątkową dekorację

To technika, która otwiera przed fotografem i fotografką wiele możliwości. Pozwala rysować kształty czy podkreślać fotografowane obiekty. Do malowania światłem nie potrzeba zatem specjalnej przestrzeni – możesz bawić się tą techniką po prostu stając na tle jednolitej ściany. A może jedno z takich zdjęć wydrukujesz, oprawisz w elegancką ramę i ozdobisz nim Twój salon? To wyjątkowo delikatna dekoracja, dzięki której wypełniasz wnętrze subtelnością.

Mikro świat domu

Makrofotografia kojarzy się głównie z łąką, gdzie można podglądać zdumiewający świat miniaturowej natury. Jednak w domu jest również wiele mikro obiektów, które czekają na to, aby obejrzeć je z bliska. Tak naprawdę wszystko, co ogląda się przez silny makro obiektyw, zaczyna się odkrywać na nowo. Wyposaż się więc w taki obiektyw i rusz na poszukiwania nieznanego we własnych czterech kątach.

Świetnym pomysłem jest również zaangażowanie w taką makro sesję domowników. Fotografowałeś już oczy Twojej partnerki z bliska? A może zrobisz zbliżenie na biżuterię, jaką nosi lub na piegi. Fantastycznym sposobem na pokazanie potęgi makrofotografii jest również zrobienie zdjęcia strukturze włosa. W przybliżeniu pojedynczy włos wygląda naprawdę zdumiewająco.

kreatywne zdjęcia w domu

Niezwykłe fotomontaże wykonane w oparciu o multiekspozycje

Większość aparatów posiada tryb multiekspozycji, czyli umożliwiający łączenie kilku naświetlań obrazu w jedno dzieło. Zastosuj go do stworzenia w domu wyjątkowych i zaskakujących portretów. Pierwszym krokiem do stworzenia takiego łączącego różne światy kadru będzie sfotografowanie modela lub modelki na tle okna. Chodzi o to, aby uzyskać bardzo kontrastowy obraz. Zdjęcia wykonuj przy włączonym trybie multiekspozycji (jeśli takowego nie posiadasz w swoim sprzęcie, możesz pobawić się po wykonaniu zdjęć w programie graficznym).

kreatywne zdjęcia w domu

Następnie skieruj obiektyw na jakiś ciekawy i mocny graficznie motyw. Mogą to być liście domowej rośliny, żaluzje, jakaś rzeźba czy inny dowolny obiekt. Eksperymentuj i sprawdzaj różne warianty. Efekty z pewnością Cię zaskoczą i pozwolą odkryć na nowo zarówno portretowanie, jak i własne mieszkanie.

Wspólny czas pełen radości

A może w roli modela wystąpi Twój pupil? Cała rodzina uwielbia spędzać z nim czas. A mieszkanie to jego teren, na którym czuje się rewelacyjnie. Uwielbia ucinać sobie drzemki w Waszej sypialni i gdy ktoś krząta się po tym pomieszczeniu, wygląda na uroczo zaskoczonego. Warto uchwycić ten moment, jak i chwile wspólnej zabawy domowników z Waszym czworonogiem. Takie fotografie możesz umieścić w najwyższej jakości CEWE FOTOKSIĄŻCE, która jest numerem jeden w swojej kategorii w Europie. Jest również wielokrotnym zdobywca nagród TIPA Wolrd Awards.

cewe fotoksiążka

Stwórz CEWE FOTOKSIĄŻKĘ ze zdjęciami Twojego pupila

To bezcenna pamiątka, dzięki której możesz wrócić do tych radosnych chwil zawsze wtedy, gdy będziesz mieć na to ochotę.

Pamiętaj, że wszystkie produkty CEWE są objęte Gwarancją Satysfakcji. Jesteśmy pewni, że są one wykonane z dbałością o każdy szczegół i charakteryzują się najwyższą jakością.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *