5 sposobów na płynne i stabilne ujęcia wideo - Blog FOTOJOKER.pl

5 sposobów na płynne i stabilne ujęcia wideo

stabilne ujęcia wideo

Niegdyś zmorą wszystkich amatorów filmowania były drgania, powstające wskutek trzymania sprzętu w rękach. Innym problemem było brak płynności w przypadku zmiany ogniskowej obiektywu, czy robienia najazdów. Współczesny sprzęt rozwiązuje wszystkie te problemy – i robi to w dodatku na kilka sposobów. Dzięki temu każdy pasjonat filmowania z łatwością zrobi idealnie płynne wideo. Poznaj więc 5 sposobów na płynne i stabilne ujęcia wideo. Dzięki temu artykułowi wybierzesz rozwiązanie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

 

Stabilizacja optyczna – stabilne ujęcia dzięki obiektywom

Stabilizacja optyczna zakłada takie przesuwanie układu soczewek w obiektywie, aby kompensować drgania wywołane ręką. Za jej pracę odpowiadają mini silniczki umieszczone w tubusie instrumentu optycznego. Takie rozwiązanie pomaga nie tylko podczas samego rejestrowania obrazu, ale również podczas kadrowania – w teleobiektywach stabilizuje obraz widoczny w wizjerze bądź na ekranie.

Stabilizacja optyczna powstała z myślą o fotografowaniu, jednakże może także wspierać filmowanie. Co więcej warto znać jej sposób działania, aby potrafić odróżnić ją od pozostałych typów stabilizacji stosowanych w sprzęcie. Przykładowym modelem obiektywu z bardzo wydajną stabilizacją optyczną jest Tamron SP 24-70 mm f/2.8 Di VC USD G2.

wideo

Stabilizacja mechaniczna – matryca, która wspiera filmowca

Innym rozwiązaniem umożliwiającym zachowanie stabilności obrazów jest poruszanie samą matrycą. Minimalne przesunięcia elementu światłoczułego, za które ponownie odpowiadają mini silniczki, umożliwiają kompensowanie drgania ręki itp. Niezwykle wydajnym rozwiązaniem jest połączenie stabilizacji optycznej i mechanicznej, jednakże często ten drugi typ umożliwia pracę z obiektywami pozbawionymi tej funkcji.

Stabilizacja mechaniczna umożliwia zachowanie płynności podczas korzystania ze starszych obiektywów. Wczesne instrumenty optyczne mają bardzo ciekawą plastykę, która może być bardzo atrakcyjna dla Twoich wideo. Przykładowym modelem aparatu z wydajną stabilizacją matrycową jest Nikon Z6.

stabilne ujęcia wideo

Stabilizacja elektroniczna – algorytmy na pomoc

Stabilizacja elektroniczna przetwarza obraz już po jego zarejestrowaniu. W dużym uproszczeniu zaawansowane algorytmy są w stanie analizować poszczególne klatki rejestrowanego filmu i odpowiednio je korygować tak, aby wyeliminować drgania. Początkowo ta funkcja sprzętu była raczej ciekawostką niż rzeczywiście pozwalała na doskonałe ujęcia, ale obecnie postęp w zakresie sztucznej inteligencji czy informatyki pozwolił na stworzenie takich rozwiązań, które dają już naprawdę imponujące efekty.

Stabilizacja elektroniczna jest stosowana najczęściej w sprzęcie, w którym zainstalowanie wcześniej wymienionych sposobów redukcji drgań byłoby karkołomne lub drogie (albo zmuszałoby do zwiększenia rozmiarów sprzętu). Z tego powodu jest najczęściej stosowana w kamerach sportowych czy smartfonach. Oczywiście może być także wsparciem dla stabilizacji optycznej czy mechanicznej (często jest wykorzystywana w procesie post produkcji).

Gimbale do aparatów, smartfonów i kamer sportowych

Gimbale to stabilizatory, które stanowią osobne urządzenie stworzone wyłącznie w celu zapewnienia płynnych ujęć. W ofercie dostępnych jest wiele modeli zaprojektowanych z myślą o różnych zastosowaniach. Można więc wśród nich znaleźć zarówno gimbale do profesjonalnych aparatów i kamer, jak i proste konstrukcje do smartfonów czy kamer sportowych.

Niezależnie od tego z jakim sprzętem chcesz użytkować gimbal, tego typu stabilizator wykorzystuje wydaje silniczki i zaawansowane algorytmy, które cały czas korygują położenie zamontowanej kamery. Co więcej gimbale oferuję ciekawe funkcje, takie jak automatyczne realizowanie płynnych najazdów, time lapsów czy panoram. To wszystko bez statywu – wyłącznie trzymając sprzęt w rękach.

Statyw wideo – klasyczne rozwiązanie, ale niemniej przydatne

stabilne ujęcia wideo

Patrząc na spektakularne efekty i sposób działania czterech wcześniej wymienionych rozwiązań umożliwiających stabilizację kamery, to statyw wideo wydaje się nieco archaiczny. Niemniej wciąż w wielu sytuacjach będzie bardzo praktyczny. Przykładowo w momencie gdy kamera powinna znajdować się cały czas w tej samej pozycji a operator musi zachować mobilność (po prostu odejść od kamery). Ma to miejsce np. podczas realizacji wywiadów czy nagrywania prezentacji.

Statyw wideo ma także jeszcze jedną przewagę nad wcześniej wymienionymi sprzętami i technologiami. Niemal nigdy nie zawodzi. Chociaż gimbale i systemy stabilizacji działają naprawdę świetnie, to jednak trzeba pamiętać, że mają zapotrzebowanie na energię. Statyw nigdy się nie rozładuje!

Zaawansowane głowice filmowe pozwalają na płynne poruszanie kamerą. Posiadają także rozwiązania, które umożliwiają bardzo sprawne wypoziomowanie kamery. Tak jak wcześniej zostało wspomniane jest to praktyczne podczas nagrywania statycznych ujęć. Statyw wideo będzie także pomocny w sytuacjach, gdy kamera musi pozostawać w tym samym miejscu przez dłuższy czas. To prawdopodobnie najlepszy sposób na uzyskanie stabilnych ujęć podczas transmisji.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *