5 rozwiązań, które ułatwią Ci noszenie aparatu - Blog FOTOJOKER.pl

5 rozwiązań, które ułatwią Ci noszenie aparatu

noszenie aparatu

Kultowa maksyma fotograficzna głosi, że „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. Współczesne aparaty fotograficzne i obiektywy cechują się naprawdę kompaktowymi rozmiarami, które zapewniają mobilność. Niemniej aby móc swobodnie, bezpiecznie i wygodnie nosić ze sobą lustrzankę, bezlusterkowca czy aparat kompaktowy przydatne będą sprytne rozwiązania, które proponują producenci akcesoriów. Poznaj zatem 5 rozwiązań, które ułatwią Ci noszenie aparatu.

 

Torba na aparat typu kabura – zabierz swój ulubiony aparat i obiektyw

Niegdyś torby na aparaty typu kabura były bardzo popularne, choć z czasem zainteresowanie nimi nieco osłabło. Obecnie znów wracają do łask, głównie za sprawą bardzo ciekawych modeli zaproponowanych przez czołowych producentów toreb fotograficznych. Torba kabura pozwoli Ci zabrać ze sobą wszędzie aparat z podłączonym obiektywem. Jest to torba na pojedynczy zestaw, ale dzięki temu zajmuje mało miejsca i sprawdzi się, gdy chcesz mieć przy sobie lustrzankę lub bezlusterkowca z podłączonym spacer zoomem.

Kabury takie jak np.  Manfrotto Kabura Advanced2 S umożliwiają nie tylko łatwe noszenie aparatu, ale także szybkie sięgnięcie za sprzęt.  Ułatwia uchwycenie w obiektywie naprawdę wyjątkowych i niespodziewanych momentów. Dzięki takiej torbie zabierzesz ze sobą wszystko co niezbędne podczas spaceru fotograficznego, ograniczając się przy tym do absolutnego minimum. To korzystne dla tych, którym zdarza się nawet nie wyjąć aparatu z torby podczas spaceru, ale jednak czują się spokojniej, gdy sprzęt jest w pobliżu, gotowy do nagłego rozpoczęcia zdjęć.  Co ważne torba jest również wodoodporna, więc gdy w czasie górskiej wspinaczki zacznie padać deszcz, nie musisz obawiać się o swój aparat.

Torby dla niezdecydowanych – plecak i torba fotograficzna w jednym

Fotografów (i ludzi) można podzielić na dwie grupy – lubiących nosić sprzęt w plecaku lub w torbie fotograficznej. Jeśli nie możesz zdecydować się, do której z tych grup należysz, to w ofercie dostępnych jest wiele modeli, które łączą w sobie obydwa rozwiązania. Nie dość że takie akcesorium ułatwi Ci noszenie sprzętu, to jeszcze ułatwi Ci podjęcie decyzji podczas zakupu (czy potrzebujesz plecak czy jednak torbę).

Przykładem takiej torby łączącej w sobie zalety plecaka jest Peak Design Everyday Sling 10L. Będąc bardziej precyzyjnym jest to plecak typu sling. Można ją nosić przewieszoną przez ramię lub zarzucić sobie na plecy. Wszystko zależy od przyzwyczajeń użytkownika i sytuacji zdjęciowej.

noszenie aparatu

Dostosuj plecak lub torbę do swojego sprzętu

Współczesne torby i plecaki fotograficzne to niezwykle elastyczne akcesoria. Niemal każdy dostępny na rynku model można dostosować do posiadanego sprzętu. Pozwalają na to przede wszystkim regulowane przegrody. O ile sama regulacja komory głównej jest niemal standardem, o tyle producenci stosują wiele niestandardowych pomysłów na to, jak ją najefektywniej wykorzystać.

Peak Design stosuje przegródki, które składają się niczym origami. Ten ciekawy patent pozwala na szczególnie elastyczne dostosowanie przestrzeni plecaka lub torby do posiadanego sprzętu. Jednocześnie pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Pasek do aparatu – styl, wygoda i bezpieczeństwo w jednym

Niegdyś paski do aparatów kojarzyły się wyłącznie ze standardowymi paskami dołączanymi w zestawie z nowo nabytym sprzętem i posiadającymi wyszyte logo producenta. Obecnie szeroka oferta pozwala dobrać pasek nie tylko do sprzętu, ale również gustu i stylu fotografa. Paski fotograficzne stanowią więc już nie tylko praktyczny element wyposażenia fotografa, ale również jego ozdobę.

Szczególnie praktycznym rozwiązaniem są paski do aparatu na nadgarstek, które mocowane są do sprzętu za pomocą szybkozłączki kompatybilnej z Arca Swiss. Dzięki temu możliwe jest bardzo szybkie zamontowanie aparatu na statywie i gdy zajdzie taka potrzeba chwycenia go do ręki i bardziej elastyczne fotografowanie. To ułatwia poruszanie się w terenie i łączenie np. fotografii krajobrazowej z przyrodniczą.

Dużym udogodnieniem są paski fotograficzne o specjalnym kształcie, który obejmuje poszerzoną część zawieszaną na szyi czy ramieniu. Szersza taśma pozwala lepiej rozkładać ciężar aparatu. Przekłada się to na zwiększenie wygody i ułatwienie nawet wielogodzinnego noszenia aparatu. Takie akcesoria są w szczególności polecana fotoreporterom czy fotografom ślubnym.

noszenie aparatu

Pokrowce na aparat – torba i osłona w jednym

Charakterystycznym typem torby na aparat są pokrowce. Są to akcesoria uszyte dokładnie pod danym model aparatu i idealnie do niego dopasowane. Część z nich mocuje się do aparatu za pomocą śruby statywowej, tak że na stałe są do niego przyczepione. Cały czas zabezpieczają go przed zarysowaniem, kurzem i pyłem. Dzięki nim nie trzeba za każdym razem sięgać po aparat do torby. A samo noszenie wszędzie ze sobą aparatu staje się łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Taka forma noszenia sprzętu jest w szczególności popularna wśród użytkowników aparatów natychmiastowych. Aby zrobić zdjęcie wystarczy podnieść górną klapę lub zdjąć dekielek. Co więcej pokrowce do aparatów natychmiastowych mają bardzo stylowy wygląd. Szeroka oferta obejmuje nie tylko pokrowce w kolorystyce korespondującej z samymi aparatami, ale również ozdobione ciekawymi wzorami i ilustracjami.

 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

1 komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *