Filtry fotograficzne - Blog FOTOJOKER.pl

Filtry fotograficzne

Temat filtrów został przeze mnie częściowo poruszony przy wpisie o obiektywach. Dziś przyszedł czas by przyjrzeć się mu dokładniej.

Co to są filtry i do czego służą?

Najczęściej spotyka się filtry zakręcane na obiektywie. Jest to szklana płytka z naniesionym filtrem lub kilkoma warstwami filtra. Do filtrów zalicza się też różnego rodzaju konwertery. Trzeba jednak pamiętać, że każdy następny element w układzie optycznym zawsze powoduje utratę części światła. Nie mniej często zysk z założenia filtra jest ważniejszy niż utrata światła, czasem nawet właśnie o to chodzi.

Przy fotografii analogowej używano zdecydowanie więcej filtrów optycznych. Dzisiaj – w dobie aparatów cyfrowych, część efektów można uzyskać  w trakcie obróbki zdjęcia w komputerze, szczególnie jeśli chodzi o korekcje kolorystyki.

Do najbardziej rozpowszechnionych filtrów należą filtry UV. Stosowane są przede wszystkim jako filtry ochronne, zabezpieczające fizycznie obiektyw przed uszkodzeniem mechanicznym. Podstawowym założeniem  stosowania filtrów UV było wykorzystanie ich powyżej 1500 m n.p.m., gdzie występuje duże promieniowanie ultrafioletowe negatywnie wpływające na klisze fotograficzną. W normalnych warunkach filtry UV nie dają widocznego efektu na zdjęciu i dlatego w przypadku fotografii cyfrowej służą tylko zabezpieczeniu przedniej soczewki obiektywu.

Jako drugie należy wymienić filtry polaryzacyjne. Dzielimy je na polaryzacyjne liniowe i kołowe. Który lepszy? Narosło wiele niedomówień w sprawie filtra polaryzacyjnego. Większość sprzedawców poleci filtr polaryzacyjny kołowy, ponieważ przez budowę lustrzanki oraz zastosowane w niej lustra półprzepuszczalnego filtr polaryzacyjny liniowy może powodować zaburzenia w działaniu pomiaru światła oraz ustawiania ostrości. Natomiast przy aparatach bez lustra czyli w aparatach systemowych oraz aparatach kompaktowych równie dobrze może być zastosowany filtr polaryzacyjny liniowy. Filtr polaryzacyjny najczęściej jest stosowany do redukcji odbłysków i wzmacniania kolorystyki.

Filtry kolorowe w dowolnym kolorze pełnią zazwyczaj funkcje ocieplające lub ochładzające. Mają na celu korekcję kolorystyki (balansu bieli), dzisiaj stosowane już tylko przy analogowej fotografii kolorowej. Do fotografii czarno białej używa się filtrów w barwach prostych lub czystych, które służą do zwiększenia kontrastu.

Filtr neutralny (naturalnie szary), inaczej nazywany filtrem ND nie zmienia barwy, a jedynie ją przyciemnia. Są takie sytuacje fotograficzne, gdy mimo bardzo dobrych warunków potrzebujemy jednocześnie małej przysłony i długiego czasu naświetlania. Stosujemy wtedy filtr szary, który ograniczy ilość światła które wpadnie przez obiektyw. Najpopularniejsze są filtry NDx2 NDx4 i NDx8, inne są mało znane i trudne do zdobycia.

ND 0.3 = NDx2 (ND2) = dwukrotnie mniej światła = jedna działka przysłony
ND 0.6 = NDx4 (ND4) = czterokrotnie mniej światła = dwie działki przysłony
ND 0.9 = NDx8 (ND8) = ośmiokrotnie mniej światła = trzy działki przysłony
ND 3.0 = NDx1000 = tysiąckrotnie mniej światła = dziesięć działek przysłony

Filtr połówkowy ogranicza efekt filtra tylko do połowy kadru. Rozróżniamy jego dwa rodzaje:

  • neutralny (szary) służy do przyciemnienia połowy kadru jest to konieczne gdy część kadru jest wyraźnie jaśniejsza
  • barwny który służy do zmiany kolorystyki na połowie zdjęcia

Filtry efektowe to w rozumieniu definicji nie stricte filtry, ale nasadki efektowe. Nie zmieniają one parametrów obrazu a jedynie go zniekształcają. Można spotkać filtr:

  • gwiazdkowy
  • zwielokrotniający
  • zmiękczający

Filtr skylight to filtr który dzięki swemu lekko różowemu zabarwieniu redukuje „przeniebieszczenie” powodowane przez światło dzienne i nadaje zdjęciu przyjemny, nieco cieplejszy odcień. Zalecany jest do zdjęć wykonywanych w cieniu przy słonecznej pogodzie i bezchmurnym niebie.

Filtr IR filtr stosowany do fotografii w podczerwieni przy materiałach do podczerwieni

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona www autora

Piotr Szalak

Fotograf amator oraz doświadczony znawca sprzętu fotograficznego.

7 komentarzyZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *