Zaćmienie księżyca - Blog FOTOJOKER.pl

Zaćmienie księżyca

Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem, do zobaczenia którego nie potrzebny jest żaden sprzęt obserwacyjny (choć warto taki posiadać ). Wystarczy znaleźć się w odpowiednim miejscu na kuli ziemskiej – tzn. tam gdzie w danym momencie nasz naturalny satelita – Księżyc – widoczny jest nad horyzontem.

Fenomen zaćmienia Księżyca polega na ustawieniu się w jednej linii ciał niebieskich: Słońca, Ziemi oraz Księżyca. Tak jest przecież co miesiąc… Ale w dodatkowo muszą być spełnione specjalne warunki.

zaćmienie_księzyca

By zaćmienie nastąpiło, tarcza Księżyca musi schować się w cieniu rzucanym przez naszą planetę. Przeważnie jego tarcza przechodzi nad, lub pod tym obszarem widzimy wtedy pełnię tarczy księżycowej oświetloną przez Słońce, będące po przeciwnej do niego stronie Ziemi.

Przebieg zjawiska - zaćmienie księżyca.

Przebieg zjawiska – zaćmienie księżyca.

Zaćmienie w nocy z 27/28-09-2015 będzie dla astronomów zjawiskiem typowym, lecz dla obserwatorów w Europie długo oczekiwanym. Mieszkańcy zachodniej Europy zobaczą całe zjawisko przed zachodem Księżyca. Nam natomiast nie będzie dane całe zjawisko, tuż przed wyjściem z cienia Księżyc schowa się pod zachodni horyzont.

zaćmienie_księżyca

Druga część nocy z 27/28-09-2015 będzie jedną z najciekawszych w tym roku. Mieliśmy już okazję oglądać Zaćmienie Słońca, noc spadających gwiazd, kilka koniunkcji planet, ale ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA jest jednym z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych. Załamujące się w ziemskiej atmosferze promienie światła słonecznego (głównie czerwonej barwy) docierając do tarczy Księżyca powodują jego brunatno-czerwony kolor.

Tu właśnie przyda się sprzęt fotograficzny oraz lornetki i wszelkiego rodzaju teleskopy.

zaćmienie-ksiezyca_teleskop

Nasze oko jest instrumentem doskonałym, ale sprzęt optyczny (np. : Lornetka Nikon 16×50 Action EX , czy też teleskop Bresser – ARCTURUS 60/700) – pozwoli dostrzec delikatne zmiany oświetlenia tarczy Księżyca i czerpać ogromną przyjemność z odbioru tego zjawiska.

Jeśli zaś dysponujemy kompaktowym aparatem, wykonajmy zdjęcie tarczy Księżyca nad porannym horyzontem. Aparat typu mega – zoom pozwoli “powiększyć” tarczę Księżyca do znacznych rozmiarów (przyda się statyw fotograficzny). Nawet ustawienia automatyczne pozwolą w miarę dobrze zarejestrować przysłanianą tarczę naszego satelity. Zdjęcia zrobione zaś w odstępie kilku – kilkunastu minut pokażą efekt przysłaniania/odsłaniania się księżycowej tarczy.

zaćmienie_księżyca_etapy

Najważniejsze momenty dla obserwatorów to początek wejścia tarczy w cień Ziemi ok godz. 03:07 CEST. Faza całkowita nastąpi ok godz. 04:47 CEST przy wysokości ok 15* nad horyzontem. Moment U3 – czyli koniec zaćmienia całkowitego ok godz. 06:27 CEST księżyc wyjdzie z cienia Ziemi, ale dla niektórych z nas może to być już pod horyzontem.

Warto zaplanować swoje obserwacje tak, by znaleźć bezpieczne miejsce z widocznym zachodnim horyzontem. Jako że obserwacje prowadzimy w nocy pamiętajcie – zabierzcie ze sobą ciepłe ubranie, dobre buty  oraz termos z gorącym płynem (nad ranem poprawi nam samopoczucie). Zabierzcie ze sobą również przyjaciół – w grupie raźniej i zdecydowanie bezpieczniej.

zacmienie_ksiezyca_zachodni_horyzont

Jedyne co może popsuć przyjemność z obserwacji to pogoda, ale na to już wpływu nie mamy.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Strona www autora

Artur Pilarczyk

Pasjonat Nocnego Nieba, Lider Gorzowskiej Grupy Miłośników Astronomii "GAMMA"

2 komentarzeZostaw komentarz

  • Bardzo ciekawy tekst chociaż mało fotograficzny 🙂 Troszkę brakuje mi dokładnej informacji że na zachodnim niebie cała sytuacja się zdarzy ale już sobie do szukałem. Zabieramy aparat ze statywem lornetkę ciepłe ubranie coś do siedzenia odpornego na zimno i idziemy szukać miejsca gdzie będzie dobrze widoczna zachodnia strona nieba. Tylko ta nocna godzina 🙂 iść spać przed czy po 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *