Terminologia, pojęcia, podstawowe definicje dotyczące fotografowania - Blog FOTOJOKER.pl

Terminologia, pojęcia, podstawowe definicje dotyczące fotografowania

słownik pojęć fotograficznych

W pracy fotografa równie ważne jak kreatywność, są także pojęcia i definicje, które z czasem ułatwią Ci robienie zdjęć. Na stałe wejdą Ci to słownika i łatwiej zrozumiesz się z profesjonalistami i fotograficznymi idolami, od których przecież warto się uczyć. Terminologia, pojęcia, podstawowe definicje dotyczące fotografowania to coś, co warto znać, aby robić jeszcze lepsze zdjęcia – wiedza przecież nikomu nie szkodzi. Ten tekst może wyjaśnić wiele nurtujących Cię kwestii i zaprowadzi Cię z czasem do znacznej poprawy fotograficznych umiejętności. Talent jest ważny, ale będzie niczym bez chęci nauki.

Dlaczego język fotografowania jest tak ważny?

Język fotografii jest ważny z kilku powodów. Między innymi dlatego, że posługują się nim wszyscy pracujący w zawodzie fotografa. Dzięki takiej jednorodności przekazu mają większą szansę owocnej komunikacji i poszerzenia swoich horyzontów – zarówno w pracy, jak i poza nią. Dlaczego? Sklepy fotograficzne w swoich ofertach posługują się sformalizowanym językiem, który stanowi bazę dla wielu pasjonatów fotografii, szukających nowego sprzętu lub dodatków. Wyszczególnione parametry to dla nich kluczowa kwestia podczas zakupów.

Poznaj terminologię, aby lepiej zrozumieć swoje potrzeby fotograficzne

słownik pojęć fotograficznychTerminologia fotograficzna wcale nie musi być czarną magią. Wystarczy, że abstrakcyjne pojęcia wyobrazisz sobie na realnych przykładach. Format zdjęcia to jego wymiary – najpopularniejszy obecnie jest format 10×15, idealnie pasuje do ramek na ścianę.

Rozdzielczość matrycy to nieco bardziej skomplikowana kwestia, wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju aparat się posiada. Istnieją aparaty pełnoklatkowe, lustrzanki i kompakty. Matryca bezpośrednio łączy się z liczbą pikseli – im większa ich liczba, tym na zdjęciu można zarejestrować więcej szczegółów.

Zakres ISO to czułość na światło w aparacie, która najczęściej zawiera się w przedziale od 50 do 25600. Im ten zakres jest wyższy, tym zdjęcie będzie jaśniejsze. Ogniskowa obiektywu odpowiedzialna jest za to, jak obiektyw odczytuje cel zdjęcia. Podawana jest w milimetrach i jej zakres waha się od 8mm do nawet 600mm. Do portretów najchętniej wykorzystywany jest obiektyw 50mm, a do krajobrazów 135-200mm.

Pojęcia, które powinien znać każdy fotograf

słownik pojęć fotograficznychPoznaliśmy już najbardziej przydatne, podstawowe pojęcia. Teraz czas na przysłonę i pracę obiektywu. Uważane one są za podstawę sukcesu dobrego zdjęcia i często decydują o jakości sprzętu fotograficznego. Przysłona odpowiedzialna jest za strumień światła, który jest dopuszczany do aparatu. Jej ustawienie jest kluczowe przy dopasowywaniu stopnia rozmycia tła. Im mniejsza wartość przysłony (na przykład 2.0f), tym tło kadru jest mocniej rozmyte. Jeśli przysłona przybiera wartość na przykład 16f, wtedy tło jest ostre.

Ten tekst miał za zadanie przybliżyć Ci najważniejsze terminy i pojęcia w fotografii. Ich znajomość pozwala odważniej eksperymentować z parametrami. Bazując na definicjach, i rozumiejąc ich zastosowanie, masz szansę poczuć się pewnie w tym, co robisz i zacząć robić jeszcze lepsze zdjęcia. Może Twoim noworocznym postanowieniem będzie częstsza nauka, która pozwoli Ci na bycie lepszym fotografem?

źródło zdjęć: ThinkstockPhotos, Fotolia, GettyImages

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *