Jak fotografować wnętrza? - Blog FOTOJOKER.pl

Jak fotografować wnętrza?

jak fotografować wnętrza

Mogłoby wydawać się, że fotografia wnętrz to jedynie kwestia prawidłowego odwzorowania perspektywy i że jest to typowo rzemieślnicza praca. Nic bardziej mylnego! Ten gatunek fotografii daje także pole do popisu osobom o artystycznym zacięciu i pozwala dać upust własnej kreatywności. Świetne zdjęcie wnętrzarskie to oddanie nastroju pomieszczenia, pokazanie ciekawych relacji pomiędzy wypełniającymi je elementami, pomysłów projektanta a także zadbanie o perfekcję kadru czy ciekawą kompozycję. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się jaki sprzęt potrzebujesz do rozpoczęcia przygody z fotografią wnętrz.

Od czego zacząć – obiektyw do fotografii wnętrz

Obiektyw do fotografii wnętrz wyróżnia się przede wszystkim krótką ogniskową. Szerokokątny obiektyw umożliwia ujęcie na jednej fotografii całego pomieszczenia. Trzeba jednakże uważać, aby nie był to ultra szerokokątny obiektyw o ogniskowej rzędu 10 mm, gdyż taki instrument da w efekcie zniekształcenia geometryczne, objawiające się krzywymi krawędziami ścian itp. Dobrym wyborem – w szczególności dla początkujących fotografów wnętrz – są obiektywy o ogniskowej np. 24 mm (np. Tamron 24mm f/2.8 Di III OSD M1:2) Zwróć uwagę, na to jakiego formatu matrycą operuje Twój aparat, gdyż konieczne jest zastosowanie tzw. współczynnika crop. Więcej na jego temat przeczytasz w poniższym artykule:

Dlaczego matryca pełnoklatkowa daje przewagę?

Korekta dystorsji – ważna cecha obiektywów 

jak fotografować wnętrza

 

Ważną cechą obiektywu do fotografii wnętrz jest to, jak radzi sobie z korektą dystorsji (czyli ww. zniekształceń obrazu). W przypadku profesjonalnych modeli, takich jak np. linia obiektywów Sigma Art zaawansowana konstrukcja optyczna zapewnia prawidłowe, niemal pozbawione dystorsji odwzorowanie perspektywy. Modele dla początkujących nieco gorzej radzą sobie z minimalizowaniem tej naturalnej wady obiektywów szerokokątnych, jednakże na szczęście z pomocą przychodzi oprogramowanie graficzne. Programy takiej jak np. Adobe Photoshop czy Adobe Lightroom oferują korekcję obiektywów, która dostosowuje ustawienia tak, aby uniknąć zniekształceń geometrycznych.

Marzeniem każdego fotografa wnętrz są obiektywy z korekcją perspektywy czyli typu tilt&shift Ich specyficzna budowa pozwala na zmianę płaszczyzny obrazu i uniknięcie zbiegania się prostych linii. W takim przypadku nie trzeba później poświęcać długich godzin na dopasowywanie wszystkiego w cyfrowej ciemni. Niestety tego typu konstrukcje choć niezwykle praktyczne, cechują się wysoką ceną, stąd zarezerwowane są raczej dla profesjonalistów. W fotografii wnętrz warto także wspierać się krótkimi teleobiektywami lub standardowymi obiektywami (ogniskowa 50 mm dla matrycy pełnoklatkowej), które pozwolą na ukazanie detali – np. fantazyjnych dodatków czy elementów wystroju.

Jaki statyw do fotografowania wnętrz

W przeciwieństwie do fotografów podróżniczych Ci pasjonujący się rejestrowaniem wnętrz nie potrzebują specjalnie lekkich statywów. Jako że nie będziesz pokonywać zbyt wielkich odległości ze swoim sprzętem, masa statywu to parametr, na którym można nieco zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, że należy dobrać odpowiedni statyw do wagi aparatu.

jak fotografować wnętrza

Statyw to podstawowe akcesorium fotografa wnętrz – domknięcie przysłony i ograniczona ilość światła w pomieszczeniach wymaga dodatkowego stabilizowania. Co więcej uzyskanie odpowiedniej perspektywy wymaga bardzo precyzyjnego ustawienia aparatu, które może być karkołomne podczas fotografowania „z ręki”. Aby swobodnie szukać właściwego punktu widzenia statyw powinien posiadać duży zakres regulacji. O jego wszechstronności decyduje np. liczba sekcji nóg. O ile w przypadku fotografii krajobrazowej wystarczą 3 sekcje, o tyle w fotografii wnętrz warto stawiać na 4 i 5 sekcyjne statywy.

Świetnie sprawdza się statyw Genesis Base C3 + BH-34 Kit zestaw, który jest wykonany z  włókna węglowego. Możesz regulować długość nóg za pośrednictwem trzech pierścieni. Poza tym niezastąpionym udogodnieniem jest możliwość „złamania” kolumny centralnej i ustawienia jej pod kątem do podłogi. Warto także zwrócić uwagę na to, czy statyw można ustawić bardzo nisko nad ziemią. Taka perspektywa (np. zbliżenie na piękną posadzkę) będzie świetnym uzupełnieniem sesji.

Głowica dla fotografa wnętrz

Wszechstronny statyw należy uzupełnić funkcjonalną głowicą. W fotografii wnętrz najlepiej sprawdzą się głowice 3-kierunkowe (zwane także 3D). Pozwalają ona na bardzo precyzyjne ustawianie aparatu w 3 płaszczyznach. W przeciwieństwie do głowic kulowych odbywa się to niemal skokowo, więc możliwe jest wprowadzanie bardzo precyzyjnych, delikatnych korekt. Dzięki temu z łatwością znajdziesz idealny kąt, który pozwoli zachować proste linie widoczne na zdjęciu.

Zazwyczaj głowice 3-kierunkowe wyposażone są w poziomice, które ułatwiają ustawienie prosto aparatu. Takie dodatki mogą być także wmontowane w statyw lub w sam aparat (w postaci poziomicy elektronicznej), ale zdecydowanie najłatwiej jest korzystać z tych umieszczonych tuż przy szybkozłączce głowicy. Zwróć uwagę, aby głowica posiadała poziomice dla każdej z obsługiwanych płaszczyzn, gdyż w przeciwnym razie napotkasz problemy podczas ustawiania kadru. W wybranych modelach do dyspozycji są podświetlane poziomice, ale w praktyce fotografii wnętrzarskiej takie akcesorium jest zbędne.

Fotografia wnętrz jest niezwykle ciekawa i stwarza duże pole do popisu. Ćwiczenie również jest przyjemne i można robić zdjęcia we własnym domu. Oglądanie swoich czterech kątów przez obiektyw może uzmysłowić Ci jak wyjątkowe jest to miejsce. Zerknij również do naszego poradnika: jak robić zdjęcia w domu.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Katarzyna Kostrubiec

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *