Dzień Matki - jak wygląda na świecie? - Blog FOTOJOKER.pl

Dzień Matki – jak wygląda na świecie?

Mama to skarb

Metthew Arnold powiedział kiedyś, że „Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł matkę”. 26 maja obchodzimy w Polsce święto Mam, choć wdzięczność i szacunek powinniśmy okazywać im codziennie. Wiemy, że każde z nas ma lub miało matkę, ale czy wszędzie te święto wygląda tak samo? Otóż nie. Nie chodzi tu tylko o datę, ale też towarzyszące obrzędy. Fotografia kojarzy nam się z podróżami, więc zapraszamy na swego rodzaju wycieczkę: Jak Dzień Matki wygląda na świecie?

 1. W Tajlandii, Dzień Matki obchodzi się 12 sierpnia. Na ten dzień przypadają urodziny Królowej Sirikit, którą uważa się tam za Matkę Całego Narodu Tajlandii. Obchody mają charakter niemal święta narodowego. Strzelają fajerwerki, organizuje się procesję dziękczynną do pałacu Królowej gdzie składa się kwiaty i śpiewa wspólnie pieśń „Matka Królestwa”. Dzieci, zgodnie z tradycją klękają również przed swoimi matkami i w podziękowaniu przekazują mamie kwiat jaśminu. Co ciekawe, tego dnia składa się też jałmużny dla najuboższych.
 1. „Haha no hi” brzmi dla nas trochę jak śmiech, ale tak nazywa się w Japonii Dzień Matki. Słowo te pochodzi o japońskiego hahaoya, co znaczy „matka”. Za symbol matczynej miłości uznaje się tam goździki, których cena, podobnie jak koszt posiłku w Dniu Matki, jest tam wtedy zawyżona w stosunku do codzienności. Tradycję Święta Mam przyjęto tam w 1913 roku, ale po 1930 tymczasowo zakazano jego obchodów na czas II Wojny Światowej. Uznawano je bowiem za negatywny wpływ zachodniej kultury.
 1. W czasach II Wojny Światowej, w Niemczech, podczas „Muttertag”, tamtejsze matki były nagradzane złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami, w ramach wdzięczności wobec rodzicielek nowych sił narodu niemieckiego. Kolor medalu zależał od liczby urodzonych Dzień matki - Co dasz mamie?dzieci, odznaczenia te nazywano Karnickelorden (Królicze ordery).
 1. Napoleon nie wymyślał tylko znakomite zagrania taktyczne podczas bitew. W 1950 roku zapoczątkował we Francji Dzień Matki. Tradycją z okazji tego święta są rodzinne obiady i posiłki, których nie przygotowuje matka. Zamiast kwiatów, częściej daje się tam mamie samodzielnie upieczone ciasto.
 1. Durga Puja, czyli dziękowanie Matce Bogów Durga i Wielkiej Matce Kali Ma, to największe święto hinduskie, które praktykuje się tam od setek lat. Jednak zwyczaj podarunków dla własnych matek, gości tam od niedawna i wygląda podobnie do polskiego.
 1. W Australii, symbolem Święta Matki są goździki. Ludzie przypinają je sobie w dwóch odmianach. Kolorowe oznaczają, podziękowanie dla żyjącej maamy, a białe goździki to hołd dla matki zmarłej.
 1. W Kanadzie, królują 3 święta. Boże Narodzenie, Walentynki i właśnie Dzień Matki. Mamy są tutaj obdarowywane kwiatami, bonami sklepowymi lub własnoręcznie zrobionym ciastem. Podobnie jak we Francji, organizuje się z tej okazji wspólny posiłek.
 1. W Stanach Zjednoczonych, Dzień Matki niejako wymyśliła pisarka, Julia Ward Howe w 1872 roku. Jednak rozpropagowała je dopiero Anna Jarvis i Święto Mam celebruje się tam od 8 maja 1914 roku. Z okazji święta matek, wywiesza się tam flagi amerykańskie.Dzień matki to wyjątkowy czas
 1. W Mongolii, Dzień Matki obchodzi się dwa razy w roku: 8 marca i 1 czerwca.
 1. Dzieci w Jugosławii, nie wypuszczały swojej mamy z łóżka, dopóki ta nie przekupiła ich słodyczami. Musiała tam wypoczywać, podczas, gdy ktoś inny musiał zajmować się domem.
 1. W Rosji, Bułgarii czy na Białorusi, Dzień Matki obchodzi się razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet, czyli 8 marca.
 1. W Meksyku, z okazji Dnia Matki, tamtejsi mieszkańcy dają swoim mamom tak drogie prezenty, że często muszą odkładać na nie kilka miesięcy.
 1. W Paragwaju, Dzień Matki i Dzień Niepodległości są obchodzone tego samego dnia (15 maja).
 1. Serenady pod oknami matek? Tak właśnie obchodzi się te święto w Ekwadorze. W ramach wdzięczności, pełne radości mamy, częstują śpiewających lokalnym trunkiem – Canelazo.
 1. Muzułmanie, ale ci bardziej ortodoksyjni, najczęściej nie uznają tego święta i nie obchodzą go. Twierdzą, że wdzięczność matce należy oddawać na co dzień, a nie tylko raz w roku.

Z 15 punktem możemy się po części zgodzić, również nie chodzi nam o to by wyrażać uznanie wobec matki tylko raz w roku. Należy to czynić na co dzień, ale w szczególności możemy dać świadectwo szacunku w Święto Matki – w Polsce obchodzimy je 26 maja. Pamiętajmy, Matki, to kobiety, które znosiły nasze humory, przenosiły dla nas „góry” i podnosiły na duchu w trudnych czasach młodości, a teraz wciąż są oparciem. Należy się im wdzięczność, niezależnie od kraju i daty obchodów. Jeśli szukasz wyjątkowego prezentu, aby na swój sposób uczcić Dzień Matki lub dać jej coś bez okazji, warto odwiedzić stronę CEWE i stworzyć interesujący fotoprezent.

Mamom życzymy wszystkiego najlepszego, zasługujecie na to.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Rafał Wałęka

Prowadzący ten blog i Redaktor naczelny drukowanego magazynu "Foto CEWE inspiracje". Zawodowo Specjalista ds. Content Marketingu, a prywatnie fan książek, dobrego filmu oraz sportu i fotografii.

5 komentarzyZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *