7 osób, które zmieniły oblicze fotografii - Blog FOTOJOKER.pl

7 osób, które zmieniły oblicze fotografii

Fotografia miała i nadal ma wielu swoich mistrzów, którzy wciąż zmieniają jej oblicze. Bez niektórych postaci to medium nigdy nie znalazłoby się w tym miejscu, w którym jest obecnie. Poznaj więc 7 osób, które zmieniły oblicze światowej fotografii. Są to artyści wyróżniający się nietuzinkowym podejściem do robienia zdjęć i potrafili iść na przekór wszystkim, dążąc do tego, aby wykonywać doskonałe fotografie.

 Annie Leibovitz

Annie Leibovitz to z pewnością królowa portretu. Wykonała wiele ikonicznych zdjęć, takich jak chociażby ostatni portret Johna Lennona (pozował na nim z Yoko Ono) czy Whoopi Goldberg w wannie wypełnionej mlekiem. Wieloletnia współpracownica magazynu Rolling Stone wykonała wiele okładkowych fotografii. Potrafi jak nikt zbliżyć się do drugiego człowieka i nawet w gwiazdach światowego formatu dostrzec skrywaną prawdę. Czasami w swoich zdjęciach ociera się o skandal, ale robi to na tyle umiejętnie, że nigdy nikt nie zarzucał jej taniego grania na emocjach. Dzięki jej pracom w fotografii portretowej na dobre zagościła naturalność i tworzenie sesji zdjęciowych, które dają pozorne poczucie zaglądania do prywatnego świata słynnych modeli i modelek.

Robert Capa

 „Jeżeli Twoje zdjęcie nie jest wystarczająco dobre, to znaczy że nie podszedłeś odpowiednio blisko” – ta jedna z najważniejszych i najbardziej znanych sentencji w świecie fotografii została wypowiedziana właśnie przez Roberta Capę. Ten jeden z najbardziej znanych fotografów wojennych, współzałożyciel kultowej agencji fotograficznej Magnum. Robert wykonał wiele ważnych, historycznych zdjęć – jak chociażby relację z lądowania w Normandii. Jego podejście do zdjęć wojennych zmieniło tę dziedzinę fotografii. Jego kadry ukazywały brutalną prawdę o wojnie. Robert Capa jako jeden z pierwszych wykonywał kadry ukazujące wojnę z pierwszej linii ognia.

Henri Cartier-Bresson

 Henri Cartier-Bresson jest uważany za ojca fotografii ulicznej i znany jest nie tylko z doskonałych zdjęć, ale również z zaproponowania koncepcji decydującego momentu. Postrzegał on fotografię jako poszukiwanie właśnie takich chwil, w których wszystko układa się w idealnie harmonijną całość. Uwielbiał fotografować aparatem Leica i był jednym z tych fotografów, którzy udowodnili, że w codziennych, pozornie niczym nie wyróżniających się scenkach można odnaleźć wyjątkowe kompozycje.

Bernd i Hilla Becher

 To najsłynniejsze fotograficzne małżeństwo. Byli nie tylko świetnymi fotografami, ale także doskonałymi nauczycielami – ich studentami byli chociażby Andreas Gursky i Thomas Struth. Zasłynęli wykonywaniem typologii różnych budowli, takich jak np. wieże ciśnień. Ich niemal mechaniczne ukazywanie tych elementów infrastruktury było przełomowe i wpłynęło na myślenie kolejnych pokoleń fotografów. Przywoływały one znów wątek mechanicznego zapisu aparatów, od którego stroniono przez długi czas na początku istnienia fotografii, co miało uwolnić to medium od zarzutów, iż nie ma prawa być dziedziną sztuki. Dzięki pracom małżeństwa Becherów fotografia niejako zatoczyła koło. Mogła znów skupić się na takich dokumentowaniu rzeczywistości, pozbawionym subiektywnego spojrzenia, które jednocześnie zostało bezapelacyjnie uznane za dzieło sztuki.

Eadweard Muybridge

 Eadweard Muybridge był prekursorem w zakresie wykonywania zdjęć seryjnych. Dziś przy możliwościach współczesnych aparatów, gdy przykładowo Nikon Z6 oferuje prędkość zdjęć seryjnych na poziomie 12 kl./s dokonania Muybridge’a mogą wydawać się zabawne. Otóż ten fotograf opracował sposób wykonywania sekwencji zdjęć, które ukazują poszczególne fazy ruchu.  W swoich pierwszych, najbardziej przełomowych fotografiach skupił się na galopie konia. Jego zdjęcia powstawały na skutek przerywania przez biegnącego konia linek, które powodowały kolejne wyzwolenia migawek w poszczególnych aparatach. To co dziś aparaty robią niemal bezwiednie, kiedyś wymagało karkołomnych operacji. Wysiłki Muybridge’a jednak się opłaciły i można z pewnością rzec, że bez jego wkładu dziś niemożliwe byłoby zamrażanie ruchu znane ze współczesnych aparatów. Jego prace były także wstępem do powstania kinematografii.

Weegee

 Weegee to niezwykle zagadkowa postać świata fotografii. Zasłynął swoimi mrocznymi zdjęciami wykonywanymi na miejscach zbrodni popełnianych w Nowym Jorku. Był do tego stopnia zdeterminowany i szybki, że często pojawiał się na miejscu zbrodni jeszcze przed przyjazdem policji. W swoich fotografiach ukazywał brutalną prawdę o nocnym życiu Wielkiego Jabłka. Dziś fotograf ten jest postrzegany jako pionier fotoreportażu nie bojącego się trudnych tematów i ukazującego świat z brutalną szczerością.

Peter Lindbergh

Peter Lindbergh był doskonałym portrecistą, który jest uważany za jednego z ojców sukcesu supermodelek, których kariera wybuchła w latach 90. XX wieku. Był on odkrywcą talentu jeden z najbardziej znanych supermodelek – Kate Moss. Jak nikt inny potrafił ukazać wszystkie walory fotografowanych przez siebie kobiet, doskonale przy tym wyczuwając nastroje swojej epoki. Poza portretami supermodelek realizował także zdjęcia do kalendarza Pirelli oraz dla najważniejszych magazynów modowych, takich jak np. Vogue czy Vanity Fair.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

Bartłomiej Firmanty

1 komentarzZostaw komentarz

  • Zacna lista fotografów. Dodałbym tylko Sebastiao Salgado ,który jest niesamowitym fotografem. Jego zdjęcia zwróciły uwagę na wiele problemów tego świata. Warto również pooglądać film “Sól ziemi”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *